30. 04. 2015 11:47 | PRAHA/TASR

Zomrel hrdina SNP Antonín Bukový. Prečítajte si jeho príbeh

Počas druhej svetovej vojny sa zúčastnil na bojoch pri Sokolove, Kyjeve a v Slovenskom národnom povstaní.

Antonín Bukový sa zúčastnil rekonštrukcie bitky u Sokolova pred dvomi rokmi
Antonín Bukový sa zúčastnil rekonštrukcie bitky u Sokolova pred dvomi rokmi Foto: ct24.cz

Vo veku 99 rokov zomrel v stredu v Českej republike Antonín Bukový, hrdina československej armády, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil na bojoch pri Sokolove, Kyjeve a v Slovenskom národnom povstaní. Informoval o tom dnes spravodajský web aktualne.cz.

Parašutista Antonín Bukový, ktorý sa narodil v Likavke pri Ružomberku, bol až do konca čulým a energickým pánom. Patril medzi zakladateľov 1. československého poľného práporu v sovietskom Buzuluku na Urale, kam sa dostal po úteku zo slovenskej armády. S týmto útvarom sa následne dostal až ku Kyjevu.

Po skončení bojov okolo ukrajinského hlavného mesta dostal špeciálny výcvik a bol vysadený na Slovensko, kde okrem iného zabezpečoval spojenie medzi štábom generála Jána Goliana a generálom Heliodorom Píkom, ktorý v tom čase viedol vojenskú misiu ČSR v Moskve. Po skončení povstania pokračoval vo vysielaní a pripojil sa k jednotkám postupujúcej Červenej armády, postupne sa dostal až do Prahy.

Počas druhej svetovej vojny dostal medailu Za odvahu pred nepriateľom, poľský aj československý vojnový kríž, ale aj hviezdu Československého partizána a viaceré ďalšie ocenenia.

Napriek vyznamenaniam mu však po vojne spojenie s generálom Píkom, ktorý bol odsúdený a popravený ako "agent imperializmu", pokazilo nádejnú kariéru v armáde. Pracoval na podradných miestach v administratíve a nesmel študovať, no uväznený nebol.

"V zložitých dobách, ako je aj tá dnešná, nám príklad Antonína Bukového dáva príklad, ako by sme sa mali v kríze zachovať. Hoci ho už pozná iba jeho najbližšie okolie, priatelia a pár historikov," povedal o zosnulom parašutistovi Eduard Stehlík, riaditeľ odboru pre veteránov českého ministerstva obrany. Dodal, že Bukového život je príbehom skromného vlastenca, ktorý obstál vo vojne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce