03. 05. 2015 20:12 | SLOVENSKÝ RAJ/Marek Baláž

Vodáci na Hornáde sa môžu tešiť! Prielom už nebude zakázaný

Prvú májovú nedeľu pomáhali vyčistiť, postupne by už 15,5 km úsek nemusel byť zakázaný.

Prielom Hornádu.jpg
Prielom Hornádu.jpg

Splaviť Hornád rieku si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti. Ani nie tak pre jej náročnosť, ale množstvo povolení, ktoré potrebujete skôr než sadnete do lode. Onedlho sa zrejme obnoví pravidelné splavovanie Prielomu Hornádu.

Zo Slovenského raja prichádza pre vodákov dobrá správa. Hornádom už nepretečie veľa vody a najdlhšia roklina - Prielom Hornádu - bude splavná.

Už desaťročia je takéto splavovanie 15,5 kilometrov dlhého úseku Hornádu v Slovenskom raji prísne zakázané. Raz za rok dostanú vodáci výnimku, aby z vody pomohli vyčistiť atraktívnu roklinu.

Okrem nich si obnovenie pravidelného splavovania Prielomu Hornádu prajú aj poskytovatelia služieb cestovného ruchu v národnom parku. Zdá sa, že ich ochranári konečne vypočujú.

„Chystáme také malé prekvapenie dá sa povedať. Ak sa podarí získať patričné povolenia a hlavne rieku vyčistiť od popadaných stromov, tak uvažujeme, za takých prísnejších podmienok, obnoviť tú tradíciu splavovania Prielomu Hornádu," povedal nám riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.

Aj v súčasnosti je Hornád splavný jedine ak, tak ľadoborcom. S motorovými pílami chodia ochranári do Raja už celý mesiac a postupne uvoľňujú tok Hornádu. „Problém urobila snehová kalamita, potom dve veterné kalamity. Za posledných 10-15 rokov sme to tu ešte nemali," povedal Správa Národného parku Slovenský raj hovorí Rudolf Javorský

Ak budú rovnako pracovití aj kompetentní úradníci a povolia splavovanie Prielomu Hornádu, možno si ho prví vodáci užijú už o necelý mesiac.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce