01. 06. 2015 16:44 | BRATISLAVA/TVMarkíza

V utorok nás zaplavia horúčavy. Kde sa spotíme najviac?

Meteorologické leto sa začalo vysokými teplotami, ktoré budú pokračovať minimálne do konca týždňa.

shutterstock_145424914.jpg
shutterstock_145424914.jpg Foto: shuterstock.com

Družica

Naše územie sa nachádza niekde uprostred medzi tlakovou výšou, ktorá svojim okrajom zasahuje do strednej Európy od východu. A zároveň k nám od západu postupuje tento rozsiahly oblačný pás. Ide o zvlnený studený front, ktorý sa síce presúva smerom do vnútrozemia, ale zároveň sa aj rozpadáva a teda stráca na svojej sile. A to znamená, že u nás sa môže prejaviť v slabšej forme ako napríklad v Česku. Na Slovensku teda pocítime jeho slabý vplyv ešte aj v stredu.

Teploty pôjdu v tomto týždni smerom nahor. Zajtra sa však prehánky môžu vytvoriť kdekoľvek.

Zrážky

Vzduch ktorý k nám prúdi je nielen teplý, ale najmä vlhký, a preto sa v ňom ľahšie tvoria prehánky alebo popoludní aj lokálne búrky. Aj zajtra sa teda budú vytvárať priaznivé podmienky na tvorbu zrážok, ktoré podporí už spomínaný nevýrazný studený front. Čiže prehánky alebo lokálne búrky sa môžu vytvoriť kdekoľvek. Častejšie to však bude v horských oblastiach.

Teploty

Teploty pôjdu v tomto týždni smerom nahor. Zajtra sa ešte tropické teploty nevyskytnú, keďže bude nad našimi hlavami dostatok oblakov, ale v ďalších dňoch sa už pripravte aj na tropické 30-tky. Slovensko sa bude zajtra nachádzať v teplotnom pásme od 25 do 30 stupňov, iba severné okresy budú v pásme od 20 do 25 stupňov.

 

Vietor

Vietor bol dnes pokojný a zajtra sa na tom nič nezmení, teda fúkať má iba slabo, alebo mierne a zafúka k nám prevažne od juhu. Iba pri búrkach prechodne zosilnie.

Noc

Mesiac však na oblohe veľmi vidieť nebudeme, pretože ho budú zakrývať oblaky, keďže dnešná noc má byť polooblačná, na niektorých miestach až oblačná. Vo vlhkom vzduchu sa môžu ojedinele tvoriť prehánky, alebo aj lokálne búrky. Nad ránom nie je vylúčená tvorba hmiel. Do rána sa vzduch ochladí na 15 až 8st a fúkať bude iba slabý južný vietor.

Predpoveď na utorok

Na západnom Slovensku bude zajtra pokračovať polooblačné až oblačné počasie miestami s prehánkami, alebo aj s ojedinelou búrkou. Na pocit však môže byť dusno, pretože vzduch je vlhký a teplý. Teplota vstúpi na 26 až 29 stupňov a fúkať bude iba slabý južný vietor.

Aj na strednom Slovensku bude zajtra prevládať polooblačné až oblačné počasie, pričom miestami sa môžu vytvoriť prehánky, a v hornatejších oblastiach stredného Slovenska aj ojedinelé búrky. Na severe sa bude teplota pohybovať okolo 22 až 25 stupňov, na juhu sa vyšplhá do 28 až 29 stupňov. Aj tu bude fúkať iba slabý južný vietor.

Podobne sa bude poveternostná situácia vyvíjať aj na východe našej krajiny, to znamená, že počasie bude polooblačné až oblačné, miestami s prehánkami, alebo ojedinelými búrkami. Teplota vystúpi od 22 stupňov na severe, do 29 stupňov na juhu krajiny. Vietor tu má fúkať tiež iba slabo a prevažne od juhu.

Hory

Na horách sa bude tiež počas dňa vytvárať kopovitá oblačnosť a to spolu s prehánkami, alebo aj s búrkou. V nadmorskej výše 1 500 m sa oteplí na 15 až 16 stupňov.

Bio

Bio-predpoveď zajtra zostáva na jednotke, a to je len slabá záťaž.

Predpoveď na nasledujúce dni

Meteorologické leto sa naozaj začalo tak ako sa patrí, teda vysokými teplotami, ktoré budú pokračovať minimálne do konca týždňa. V stredu bude nad našimi hlavami ešte dostatok oblačnosti a tiež nie je vylúčené, že sa vyskytnú aj prehánky, alebo ojedinelá búrka. Teplota vystúpi na 23 až 30 stupňov.

Od štvrtka nás však čaká počasie ovplyvňované tlakovou výšou, a to znamená, že bude prevažne slnečno a teplo. Teplomer bude na severe ukazovať okolo 23 až 25 stupňov, na juhu sa bude teplota ku koncu týždňa šplhať slabo nad 30-tku. Takže si pripravte letné oblečenie, slnečné okuliare a opaľovacie krémy. Toto oteplenie zrejme využijú aj kúpaliská, ktoré asi otvoria svoje brány už počas tohto víkendu.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce