05. 06. 2015 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chcete predĺžiť životnosť auta? Odborník radí častejšiu výmenu oleja

Nevýhodou častejšej výmeny sú zvýšené náklady. Odborník však tvrdí, že sa to nakoniec oplatí.

Odborník radí meniť olej každých 15-tisíc kilometrov
Odborník radí meniť olej každých 15-tisíc kilometrov Foto: TV Markíza,

Meniť, či nemeniť olej v aute častejšie? Aj vy zrejme idete do servisu až vtedy, keď si to od vás vypýta kontrolka na displeji. Odborníci ale radia: ak chcete autu predĺžiť životnosť, olej meňte častejšie. Vráti sa vám to napríklad aj na spotrebe paliva.

Dnes sa asi máloktorému vodičovi chce chodiť na výmenu oleja po každých 10-tisíc kilometroch. Automechanici však tvrdia, že to výrazne predlžuje životnosť motora.

Majiteľ servisu nám ukazuje prepálený olej po 30-tisíc kilometroch. Podľa neho by vodiči najmä v mestách nemali nad častejšou výmenou oleja váhať ani minútu. Olej sa pri jazde v zápchach znehodnotí oveľa skôr.

„Úplne ideálne je maximálne 15-tisíc kilometrov. To je moje odporúčanie," prezrádza majiteľ autoservisu Karol Kokoška. A jeho slová potvrdzuje aj docent Ladislav Štibráni z STU. „Keď sa minú aditíva, olej stratí vlastnosti a preto ho treba vymeniť," vysvetľuje. Docent Štibráni dokáže vyrobiť zo starého oleja nový. Problémom sú podľa neho sadze, ktoré sa do oleja dostávajú.

Ak vás auto volá do servisu po 30-tisíc kilometroch, žiadny problém. V servise to vedia prestaviť. „U niektorých značiek sa dá dať 15-tisícový interval a vtedy vám kontrolka zapípa, že treba olej vymeniť," dodáva Karol Kokoška.

Nevýhodou častejšej výmeny sú zvýšené náklady. Odborník však tvrdí, že sa to nakoniec oplatí. Motor sa vám odmení nižšou spotrebou a dlhšou životnosťou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce