06. 07. 2015 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Je vzduchovka nebezpečná? Na jej kúpu nepotrebujete povolenie ani školenie

Pravdepodobnosť zranenia je veľmi malá. Na hru so vzduchovkou však malá Sára doplatila životom.

Na kúpu vzduchovky netreba povolenie a ani školenie
Na kúpu vzduchovky netreba povolenie a ani školenie Foto: TV Markíza,

Sára z Brestova nad Laborcom na východe Slovenska včera neprežila hru so vzduchovkou. Podobné nešťastie sa stalo aj pred troma rokmi na Orave, kedy chlapec dostal brok do oka. A ktovie o koľkých menších nehodách ani nevieme. A pritom sa im dá predísť. Riešenie je až zarážajúco jednoduché.

Nešťastia, za ktorými prevažne stojí nedbalosť a obyčajná vzduchovka. Deti sa chceli len hrať. No povedali im napríklad v škole, že aj vzduchovka je nebezpečná? „Problematika bezpečnosti a ochrany zdravia sa v rámci jednotlivých ročníkov vo vyučovaní základných škôl objavuje," prezrádza hovorkyňa Ministerstva školstva Monika Hucáková.

Väčší vplyv ako škola má často prostredie. V hračkárstvach, vo filmoch a dokonca aj v rozprávkach. Zbrane sú v podstate súčasťou životov detí a tie, keď majú možnosť, rady všetko vyskúšajú. „Každé dieťa chce skúšať, lebo je zvedavé, ale nedomyslí tie dôsledky. Zbraň je zbraň, ktorá môže ublížiť, a ten výsledok sa nedá zvrátiť," dodáva psychologička Kata Piačková.

Na vzduchovku ani nepotrebujete povolenie a keď ju kupujete ani vás nemusia zaškoliť. Keď sa stane nešťastie, kde hrá hlavnú úlohu vzduchovka, človek to skoro ani nevie pochopiť. Navyše keď je predchádzanie takýmto udalostiam veľmi jednoduché.

 

Aké zranenia dokáže spôsobiť obyčajná vzduchovka? Môže aj zabíjať? Aj keď slúži väčšinou na zábavu, odborníci varujú, aby s ňou ľudia zaobchádzali veľmi opatrne. Náboj zo vzduchovky letí približne rovnako rýchlo, ako guľôčka z paintballovej zbrane. Tá na tele väčšinou zanecháva len boľavé modriny.

So vzduchovkou ale vždy zaobchádzajte ako so zbraňou. Ak nebudete dostatočne opatrní, zranenia môžu mať aj trvalé následky. Môže ale vzduchovka zraniť človeka smrteľne? Väčšina odborníkov tvrdí, že pravdepodobnosť je veľmi malá.

„Pri troche nadhľadu, keď možno cez oko, alebo do tepny. Aj to nie je potvrdené, či sa to dá. Problém je prestreliť aj oko," hovorí súťažný strelec Peter Vaško. „Vzduchovky mávajú úsťovú energiu okolo desať až pätnásť joulov, pričom zbrane ostré, pištole, majú okolo šesťsto joulov," prezrádza odborník na zbrane Michal.

Ak ju doma používate len na odplašenie vrabcov, v poriadku to celkom nie je. „Nemá sa strieľať v obytnej zóne, na ľudí, malo by sa strieľať len v kontrolovaných miestach, alebo na otvorenom priestranstve," dodáva Vaško.

 


VIAC Z Domáce