19. 07. 2015 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovensko stále nevie, koľko ľudí požiadalo o maďarské občianstvo

Maďarská vláda oznámila, že počet žiadostí zo všetkých krajín dosiahol už 750 000, do konca roka 2017 by to mal byť až milión.

Maďarská ambasáda
Maďarská ambasáda Foto: TV Markíza,

Žiadosť o udelenie maďarského štátneho občianstva si už podalo takmer milión zahraničných Maďarov. Kontroverzný zákon pritom u našich južných susedov platí päť rokov. Koľko žiadostí prišlo zo Slovenska, však Budapešť stále odmieta prezradiť.

Maďarská vláda oznámila, že počet žiadostí o udelenie maďarského občianstva už dosiahol 750 000, do konca roka 2017 by to mal byť až milión. Koľko z toho je zo Slovenska však prezradiť odmietajú.

Každý kto prijme cudzie občianstvo, automaticky príde o to slovenské. To je odpoveď Slovenska na maďarský zákon, ktorá platí päť rokov. „62 občanov SR takto prišlo o naše občianstvo," povedal Peter Lazarov z ministerstva vnútra.

Nikto však nepochybuje, že väčšina žiadostí o maďarské štátne občianstvo zo Slovenska je utajená a aj podstatne početnejšia. „Nikto to nevie, ľudia to taja," povedal predseda SMK József Berényi.

Zdá sa , že emócie sa po piatich rokoch skôr upokojujú. Naše ministerstvo vnútra chce zmierniť zákona odoberajúci občianstvo za občianstvo. Novela sa však už vyše roka zatiaľ iba pripravuje.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce