17. 07. 2015 18:44 , článok bol aktualizovaný 18. 07. 2015 08:34 | SLOVENSKÝ RAJ/ TASR, TV Markíza

Prvá foto z miesta, kde sa zrútil záchranársky vrtuľník

Pri nešťastí zahynuli štyria záchranári.

Fotografia z miesta nešťastia
Fotografia z miesta nešťastia Foto: TV Markíza,

V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Išlo o popradskú posádku, ktorá mala previezť 10-ročného nemeckého chlapca, ktorý si zlomil nohu. Po toho už neprišli. Vrtuľník sa zachytil o elektrické vedenie a padol do vody neďaleko Kláštoriska na prielome Hornádu. Na to, že sa niečo deje, upozornili aj obyvatelia Hrabušíc, ktorým v celej dedine vypadla elektrina.

"Na mieste zahynuli štyria ľudia," potvrdil Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Ide o pilota, lekára, záchranára-operátora a šéfa horských záchranárov v Slovenskom raji, ktorý sa podľa všetkého pridal k posádke, lebo najlepšie poznal terén.

Fotografia z miesta nešťastia
Fotografia z miesta nešťastia Foto: TV Markíza,
 

 

Vyjadrili úprimnú sústrasť

Stroj patril spoločnosti ATE, ktorá prevádzkuje sedem staníc Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, a to v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade i Košiciach.

"V tejto fáze nemáme žiadne bližšie informácie o okolnostiach nehody. Spoločnosť AIR - TRANSPORT EUROPE v súčasnej dobe spolupracuje s príslušnými orgánmi za účelom objasnenia príčin leteckej nehody," povedala jej hovorkyňa Zuzana Turočeková. Vedenie spoločnosti vyjadrilo spolu so zamestnancami úprimnú sústrasť pozostalým.

Zábery z miesta tragédie, pri ktorej zahynuli štyria ľudia.
Zábery z miesta tragédie, pri ktorej zahynuli štyria ľudia. Foto: TASR
 

Podobne úprimnú sústrasť vyjadril aj predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. "Je mi veľmi ľúto, že táto nehoda sa stala práve ľuďom, ktorí zachraňujú ľudské životy. Týmto chcem vyjadriť príbuzným obetí, ale aj ich kolegom, svoju úprimnú sústrasť," povedal Pellegrini.

Policajné autá na mieste, kde padol vrtuľník v Slovenskom raji.
Foto: TASR
 

Svedkom tragédie je český hasič, ktorý bol na túre. Práve on volal záchrannú službu k 10-ročnému nemeckému chlapcovi a videl, čo sa stalo.

Zraneného chlapca už zniesli iní horskí záchranári a momentálne leží v popradskej nemocnici.

Roklina je uzavretá

Roklina Prielom Hornádu je v úseku Lávka pod Kláštorskou roklinou až po Hrdlo Hornádu, kde v piatok (17.7.) večer spadol záchranársky vrtuľník, uzavretá.

Podľa informácií Horskej záchrannej služby platí uzávera pre návštevníkov rokliny od dnes od 06.00 h až do odvolania. Na mieste sa budú vykonávať záchranárske práce a taktiež sa bude vyšetrovať príčina pádu vrtuľníka, na palube ktorého zomreli operátor, pilot a letecký a horský záchranár.


VIAC Z Domáce