12. 08. 2015 17:20 | BRATISLAVA/ Michael Szatmary

Výstava v Bratislave rozpráva príbeh najslávnejšieho parníka všetkých čias

Na palube boli aj Slováci. Jedných z nich bol podnikateľ aj s dvoma malými synmi, s ktorými chcel v Amerike začať nový život.

titanicweb_jpg_s_watermarkom_1.jpg
titanicweb_jpg_s_watermarkom_1.jpg

Považovali ho za nepotopiteľný. Znamenal pokorenie síl prírody. Chcel byť najväčší, najluxusnejší a najrýchlejší. Len jednej veci stavitelia pozornosť nevenovali. Zabudli na bezpečnosť. Titanic narazil na ľadovec a potopil sa.

Príbeh najslávnejšieho parníka všetkých čias rozpráva výstava, ktorá zavítala do Bratislavy.

 

V 20. storočí sa stali mnohé tragédie, vrátane vojen, no záujem o osud Titanicu pretrváva dodnes. Zvlášť potom, ako jeho vrak v roku 1985 našli štyri kilometre pod hladinou Atlantiku. Stovky artefaktov, ktoré z neho vylovili, ukazujú život pasažierov pred nárazom do ľadovca.

Podľa odborníkov Titanic neušiel osudu. Už od začiatku jeho stavby ho sprevádzali problémy. Dokonca ho zabudli pred prvou plavbou pokrstiť.

Na palube boli aj Slováci. Jedných z nich bol podnikateľ aj s dvoma malými synmi, s ktorými chcel v Amerike začať nový život. Deti z Európy uniesol, žena ho podvádzala a on už nezvládol potupu. Sám plavbu neprežil, no deti stihol naložiť do záchranného člnu. Keď prišli do Ameriky, ich fotka obletela svet. Dostala sa až k matke, ktorá po ne následne išla za veľkú mláku. Je to však iba jeden z mnohých ľudských príbehov, ktoré sú spojené s najznámejšou loďou na svete.

Titanic stále fascinuje a zároveň mrazí. Bratislavská výstava mapuje jeho krátku cestu od začiatku až po koniec v hlbinách ľadového oceánu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce