20. 08. 2015 09:44 , článok bol aktualizovaný 20. 08. 2015 19:30 | TRENČÍN/ tvnoviny.sk,TASR ml

Posledné slová pilota pred pádom: "Sorry, nemám chvost"

Skupina parašutistov v dvoch lietadlách nacvičovala hromadný zoskok, pokúšali sa o rekord. Zrážku neprežili štyria piloti a traja parašutisti.

Vrak lietadla pri Červenom Kameni.
Vrak lietadla pri Červenom Kameni. Foto: TV Markíza,
Záchranné zložky pri nehode dvoch lietadiel.
Záchranné zložky pri nehode dvoch lietadiel.
Záchranári pri vraku horiaceho lietadla nad obcou Červený Kameň.

Tragédia pri obci Červený Kameň si vyžiadala sedem obetí. Vo vzduchu sa zrazili dve lietadlá s parašutistami. Neprežili štyria piloti a traja parašutisti, ktorým sa neotvorili padáky. Ďalších štyroch zranených previezli do trenčianskej nemocnice s menej vážnymi zraneniami, všetci boli pri vedomí. Preživších parašutistov, ktorým sa podarilo po zrážke okamžite vyskočiť z lietadiel, sústredili na futbalovom štadióne v Kamenici.

Pozrite si drsné video od svedkov, ktorí boli pri vraku ako prví

 

Podľa našich informácií bolo 38 ľudí na palube! Dve lietadlá sa zrazili pravdepodobne vo výške jeden a pol kilometra nad zemou. Haváriu videli viacerí svedkovia z okolia, takisto aj to, ako sa niektorým podarilo s padákmi vyskočiť z padajúcich strojov. Obidve lietadlá sa zrútili medzi Červeným Kameňom a Vršatcom. Ide o ťažko prístupný lesný terén. Jeden zo strojov po páde začal horieť.

Lietadlá sa zrazili za obytnou zónou rodinných domov, dva kilometre od Červeného Kameňa. Ich trosky sú roztrúsené v okolitých lesoch. Obe lietadlá vraj mali mať kapacitu 20 ľudí.

 

Pokúšali sa o rekord

Na letisku Slávnica, ktoré je k miestu nešťastia najbližšie, mal byť v nedeľu letecký deň. Pre nešťastie ho zrušili. Práve odtiaľ lietadlá so športovcami vzlietli, aby mohli parašutisti vo vzduchu nacvičovať akrobatické predstavenie a pokus o slovenský rekord.

Dozvedeli sme sa, že parašutisti sa pokúšali o slovenský rekord v tzv. zoskoku RW v počte 34 parašutistov. Ide o skupinový zoskok, pri ktorom majú vo vzduchu vytvoriť rôzne formácie.

Podľa toho, čo sme sa dozvedeli lietadlá spoločne mali vystúpať do hladiny 4-tisíc metrov. K stretu došlo údajne vo výške asi 1200 metrov. Keď lietadlá stúpali došlo k nárazu a vyzerá to tak, že parašutisti vtedy začali vyskakovať. Posledné slová pilota pred pádom boli: "Sorry, nemám chvost."

 

Na mieste sú aj vrtuľníky

"Zásah práve prebieha, sú tam pozemné ambulancie a zasahujú aj vrtuľníky," uviedol pre Andrej Hirjak z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Na miesto už dorazil prezident HaZZ Alexander Nejedlý. Odcestoval tam aj minister zdravotníctva Viliam Čislák. "Okamžite vyzval všetky nemocnice v blízkosti miesta tragédie, aby boli v pohotovosti a pripravili sa na potrebné poskytovanie starostlivosti," informoval TASR hovorca rezortu Peter Bubla.

Hovorkyňa skupiny Falck Alena Lacyková-Krčová informovala, že na mieste tragédie zasahovali tri ich posádky. "Z celkového počtu 31 preživších šiestim parašutistom záchranári odporučili prevoz do nemocnice, dvaja ho však odmietli," vysvetlila hovorkyňa. Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trenčíne záchranári napokon transportovali štyroch pacientov pri vedomí, ktorí utrpeli najmä povrchové poranenia a odreniny. U jednej pacientky bolo podľa Lacykovej-Krčovej podozrenie na vážnejšie poranenia ruky. Ďalší zo štyroch prevezených sa sťažoval na bolesti krčnej chrbtice.

 

Zdravotný stav ani jedného z piatich parašutistov, ktorí sa zranili si nevyžadoval hospitalizáciu. Na brífingu v trenčianskej fakultnej nemocnici to povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák.

„V prvom rade by som chcel vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým pozostalým dnešného nešťastia. Je smutné, že v relatívne krátkej dobe sa na Slovensku udiali tri letecké nešťastia,“ povedal minister zdravotníctva.

Kiska: Takéto tragédie nám pripomínajú, aký je život krehký

Každý deň umierajú ľudia, ale takéto tragédie nám pripomínajú, aký je život krehký. Česť ich pamiatke. Na svojom profile na sociálnej sieti to napísal prezident SR Andrej Kiska. Reagoval tak na dopoludňajšiu zrážku dvoch lietadiel na Považí, pri ktorej zahynulo sedem ľudí.

"Keď som sa prebral z narkózy, neveril som, že sa na Slovensku stalo ďalšie letecké nešťastie," uviedol prezident, ktorý sa dnes v Plzni podrobil operácii v oblasti bedrového kĺbu.


PREČO ZNOVA? Keď som sa prebral z narkózy, neveril som, že sa na Slovensku stalo ďalšie letecké nešťastie.Každý deň umierajú ľudia, ale takéto tragédie nám pripomínajú, aký je život krehký.Česť ich pamiatke.

Posted by Andrej Kiska on Thursday, August 20, 2015

Ak ste niečo videli, odfotili alebo nakrútili, napíšte nám prosím na email somreporter@markiza.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce