29. 08. 2015 12:43 | BRATISLAVA/TASR

Kotleba vyvesil na úrad čierne vlajky. Kaník v tom vidí propagáciu fašizmu

Vyvesenie čiernych zástav je podľa neho pošliapavaním odkazu SNP.

Čierne vlajky na úrade BBSK
Čierne vlajky na úrade BBSK Foto: TASR

Na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) visia dnes, v deň 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP), dve čierne vlajky. Podľa Ľudovíta Kaníka (DS-SDKÚ) je za tým predseda kraja Marian Kotleba. Kaník to považuje za pošliapavanie odkazu SNP a propagáciu fašizmu. Avizuje preto podanie trestného oznámenia.

"Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním. SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový Slovenský štát. Vyjadrovať čiernymi zástavami smútok nad tým, že SNP vzniklo, a to ešte na oficiálnej budove, ktorá je sídlom samosprávneho kraja, je propagácia fašizmu," vyhlásil Kaník.

Kotleba podľa neho zašiel priďaleko. "Toto jeho konanie podľa môjho názoru napĺňa znaky trestného činu popierania a schvaľovania zločinov politických režimov, keďže verejne schvaľuje zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, a to v kombinácii so zneužitím právomoci verejného činiteľa na takýto zavrhnutiahodný čin," poukázal Kaník. V najbližších dňoch podá trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania týchto trestných činov.

Slovenské národné povstanie je podľa jeho slov jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré určili rodný list Slovenska a rozhodli o tom, že dnes žijeme v demokratickej krajine. "Máme ho preto každoročne oslavovať a nezabúdať na odkaz jeho predstaviteľov, ktorý je dnes o to aktuálnejší a upozorňuje na tých, ktorí slobodu a demokraciu svojvoľne potláčajú," zdôraznil Kaník.

Vyvesenie dvoch čiernych vlajok na úrad BBSK nepovažuje za náhodu ani generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Označil to za derniéru Mariana Kotlebu. Podľa Mičeva vlajkami Kotleba dáva najavo svoj smútok nad tým, že už nebude zvolený.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce