01. 09. 2015 15:40 , článok bol aktualizovaný 01. 09. 2015 16:58 | BRATISLAVA/TASR

Fico vraj účty na Belize nemá. Matoviča vyzýva na odstúpenie

Informáciu poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní Financial Intelligence Unit (FIU) - finančná spravodajská jednotka v Belize.

Slovenský premiér Robert Fico prichádza na mimoriadne rokovanie lídrov krajín EÚ v Bruseli.
Slovenský premiér Robert Fico prichádza na mimoriadne rokovanie lídrov krajín EÚ v Bruseli. Foto: TASR

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách na Belize. Nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Nemajú ani účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a nie sú majitelia ani štatutári v takýchto spoločnostiach.

Takto znie informácia, ktorú v súvislosti s obvinením Fica a jeho manželky poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní Financial Intelligence Unit (FIU) - finančná spravodajská jednotka v Belize.

 

Premiér Fico očakáva, že líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý ho z vlastníctva účtu obvinil, sa vzdá mandátu poslanca Národnej rady SR. Matovič Fica obvinil z toho, že si s manželkou v štáte Belize založili schránkovú firmu a účet, na ktorom mal byť v júli 2015 zostatok približne 700 miliónov dolárov. Fico toto obvinenie odmietol a podal na Matoviča trestné oznámenie zo spáchania zločinu krivého obvinenia.

"Očakávam, že ten, kto takéto nepravdivé obvinenia šíri, prevezme aj politickú zodpovednosť. Pretože veľmi dôkladné policajné preverovanie v spolupráci s policajnými zložkami dotknutého štátu bez akýchkoľvek pochybností vyvrátilo tieto lživé obvinenia," vyhlásil v utorok na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR Fico. Dodal, že lživé obvinenie poškodzuje nielen osobu predsedu vlády, ale aj obraz Slovenska v zahraničí. Ak by sa Matovičovo obvinenia potvrdilo, viedlo by to k demisii premiéra a jeho vlády.

Matovič reaguje

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič sa poslaneckého mandátu nateraz nevzdá. Vo štvrtok 3. septembra sa chystá odovzdať všetky materiály súvisiace s manipuláciou verejného obstarávania, ktoré vykazujú výrazné znaky hodnovernosti, orgánom činným v trestnom konaní.

V tendroch má mať prsty premiér Robert Fico. Matovič uviedol, že mandátu sa vzdá vtedy, ak sa ukáže, "že na predmetnej manipulácii verejného obstarávania nie je ani jedno promile pravdy". Ak sa však preukáže, že pri predmetnom verejnom obstarávaní vznikla škoda voči Slovenskej republike, očakáva, že premiér Fico odstúpi z funkcie.

Informácia z Belize, že Fico a jeho manželka nemajú v krajine účty, Matoviča nezaujíma. "Stredoamerický štát Belize je smutne známy tým, že kryje medzinárodne hľadaných zločincov, ktorí si tam ukladajú svoje čierne peniaze. Belize je štát, kde je možné si za také peniaze, ktoré má Robert Fico k dispozícii, kúpiť úplne všetko. Vzhľadom na to ma nejaký papierik z Belize, ktorým máva Robert Fico pred ľuďmi, vôbec nezaujíma," reagoval Matovič.

Informácie o osobách a účtoch si od FIU vyžiadal vyšetrovateľ prostredníctvom slovenskej Finančnej spravodajskej jednotky. TASR to potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Pripomenul, že Národná kriminálna agentúra preveruje Matovičove tvrdenia voči Ficovi. Slivka potvrdil, že podľa vyjadrení od FIU Fico s manželkou nemajú schránkovú firmu ani účet na Belize.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce