03. 10. 2015 18:50 | PRAHA/BRATISLAVA/tvnoviny.sk, mm

Bojovali o Markízu. Teraz: Rodinná foto a drsný odkaz pre všetkých

Video exkluzívne nakrútil štáb Smotánky v Prahe.

Pavol Rusko a Marián Kočner
Pavol Rusko a Marián Kočner Foto: Smotánka

Veľké zmierenie dvoch rivalov. Minulý týždeň sa v Prahe odohralo predstavenie Rómeo a Júlia. Pavol Rusko, ktorý je jeden z producentov predstavenia, tam narazil na Mariána Kočnera. Kto očakával opovrhnutie, vzhľadom na ich spoločnú búrlivú minulosť, ostane sklamaný.

Obaja aktéri sa pozdravili a objali sa. Dokonca poslali všetkým jasný odkaz: „Nech sa všetci p....ú!". Všetko sa to podarilo exkluzívne nakrútiť nášmu štábu Smotánky.

 

Obsadenie Markízy (Gamatex)

Spor dvoch spolužiakov sa pretavil až do celospoločenskej politickej kauzy, ktorá sa napokon stala súčasťou celkových zmien na Slovensku. V polovici augusta 1998 napochodovali do areálu Markízy, ktorej šéfoval Pavol Rusko, zástupcovia spoločnosti Gamatex spolu s hrozivo vyzerajúcou ochrankou. Jeden z vlastníkov bol aj Marián Kočner. Ten sa preukázal súdnym rozhodnutím podľa ktorého mala jeho spoločnosť vlastniť 51 percent televízie.

Obsadenie Markízy sprevádzali silné emócie. Prišli ju brániť opoziční politici ako Mikuláš Dzurinda či Robert Fico. V tom čase mali totiž zákaz do verejnoprávnej STV, ktorá bola plne v rukách Mečiarovej vládnucej garnitúry. Navyše bol len mesiac do parlamentných volieb. Situácia sa dostala až tak ďaleko, že Pavol Rusko aj s celou rodinu zo strachu ušiel do susedných Čiech.

Relatívny pokoj v Záhorskej Bystrici nastal až o niekoľko týždňov. Napomohol tomu zásah licenčnej rady. Napriek tomu Pavol Rusko aj Marián Kočner sa ešte dlho pohybovali v sprievode početných ochraniek. Spor pokračoval až do súdneho procesu v roku 2000. Vtedy Kočner predal Gamatex Ruskovej spoločnosti STS Markíza. Transakcia sa mala pohybovať vo výške vtedajších 100 miliónov korún.

Skupovanie pozemkov (Gamatex plus)

Do sporu sa však nedostali posledný raz. Pavol Rusko sa dostal so svojou stranou ANO do druhej Dzurindovej vlády a z bývalého šéfa televízie sa razom stal minister hospodárstva. V tom období na Slovensko ohlásila príchod automobilka KIA. Podnikateľ Marián Kočner však skúpil časť pozemkov spoločnosťou Gamatex plus pod sľúbenou investíciou a chcel rokovať o vyššej výkupnej cene ako bola stanovená štátom. Ten napokon všetky pozemky od podnikateľa vykúpil.

Symbolickú bodku za čudnými spormi dal Marián Kočner minulý rok, kedy odkúpil Ruskovu luxusnú vilu v Záhorskej Bystrici. Bývalý šéf televízie a bývalý politik ju nevedel dlho predať. Navyše bojoval s finančnými problémami.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce