19. 10. 2015 10:06 | BRATISLAVA/TASR, mm

Slováci čoraz viac nakupujú zbrane. Dôvod je strašidelný

Predtým si zbrojný pas zadovážili väčšinou mladí muži. Teraz výcviky absolvujú aj rodiny s deťmi.

Streľba zbraň
Streľba zbraň Foto: shuterstock.com

Slováci začali vo veľkom kupovať zbrane. Dôvodom je strach z vojny na Ukrajine či utečenecká kríza. Tvrdia to aspoň inštruktori, ktorí robia výcviky narábania so zbraňou. Píšu Hospodárske noviny.

"Oproti minulému roku sme zaznamenali až 220-percentný nárast ľudí, ktorí sa zúčastňujú na prípravnom kurze pred získaním zbrojného preukazu," hovorí Gabriel Trojčák, hlavný inštruktor Tactical Combat Academy, firmy, ktorá okrem iného organizuje aj výcvik narábania so zbraňou.

Obavy Slovákov cítiť aj v obchode so zbraňami a strelivom. "V poslednom čase sa zvýšil predaj obranných zbraní," potvrdil pre denník majiteľ armyshopu Jozef Vránsky.

Sociologička Sylvia Porubänová vysvetľuje, že ľudia sú dennodenne masírovaní správami o ohrození vlastnej bezpečnosti či svojho majetku. "Už dokonca zaznamenávame väčší nárast návštev u psychiatrov, pretože ľudia majú strach z migrantov," vysvetľuje sociologička. Zároveň dodáva, že takýto ľudia už musia mať v sebe nejaký „základ". Utečenci sú už len potom zámienka.

Mení sa aj trend. Predtým si zbrojný pas zadovážili väčšinou mladí muži. Teraz výcviky absolvujú aj rodiny s deťmi. Podľa sociologičky to môžu brať ako stmeľujúci prvok.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce