26. 10. 2015 19:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chobotnica sa postupne odkrýva. Hlásia sa ďalší nevyplatení robotníci

Podobne ako v kauze Váhostav aj ich trápia vysoké dlhy. Desiatky firiem prišli o milióny eur.

Robotníci nemajú zaplatené desaťtisíce eur
Robotníci nemajú zaplatené desaťtisíce eur Foto: TV Markíza,

Nevyplatené faktúry trápia aj týchto majiteľov firiem. Všetci modernizovali železničné trate pri Trenčíne. Vladimír Benda robil na mostoch najťažšie betonárske práce. Doteraz mu nevyplatili 10-tisíc eur.

Stavbár sa tak dostal do existenčných problémov. Nemá ani na platenie odvodov a o slovo sa prihlásila exekútorka. „Chce mi zobrať auto. Dá sa povedať, že som dosť na dne," hovorí Vladimír Benda.

Podobne skončil aj tesár a profesionálny vodič. Obom chýbajú na účte tisíce eur a nemajú z čoho platiť hypotéky. „Musím si požičiavať na živobytie, na pohľadávky, byt a telefón," sťažuje sa Ľubomír Slávik. „Faktúry sú po splatnostiach už mesiace. Je to zlé. Hrozí mi exekúcia," dodáva Milan Kýzek.

Väčšine z týchto robotníkov dlhuje peniaze stavbár Marcel Fábry. Práve on sa o vážnych problémoch na železniciach rozhodol prehovoriť pred médiami. Robotníkov by rád vyplatil, ale nemá z čoho. „Denne mám desiatky telefonických rozhovorov. Volajú mi zúfalí ľudia, ktorí prichádzajú o rodiny a o domy," vysvetľuje Fábry.

Peniaze za odvedenú robotu totiž chýbajú aj Fábryho firme a sú to rovné dva milióny eur. Nevyplatili ho totiž dve veľké stavebné firmy, TSS Grade a OHL, ktoré dostali zákazku na železniciach priamo od štátu. Obe dnes na naše otázky nereagovali.

Fábryho firme Eurocontinental Building tak okrem dvojmiliónového dlhu zostalo na zodpovednosti aj približne 30 nevyplatených firiem, ktoré si zazmluvnil na prácu. „Neviem im povedať viac, len že robím všetko preto, aby sme dostali tieto finančné prostriedky. Spoločnosť im nemá čo iné vyplatiť," dodáva Fábry. Kto bude problémy robotníkov riešiť zostáva otázne.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce