03. 11. 2015 14:56 , článok bol aktualizovaný 03. 11. 2015 19:37 | BREZNO/mm, TASR

Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie. Vydesení ľudia hlásia prvé škody

Otrasy zaznamenali okolo druhej popoludní.

Zemetrasenie v Brezne
Zemetrasenie v Brezne Foto: seismology.sk

V Brezne a v okolí sa triasla zem. Obyvatelia zostali vystrašení a nevedeli, čo sa deje. Podľa ich slov sa triaslo všetko, dokonca vraj praskali aj skrine.

„Dnes okolo 13:45 v Jaseni (okr. Brezno) sa triasla zem, aj domy. Trvalo to pár sekúnd, ale strach neskutočný," napísala čitateľka Miroslava.

Zem sa triasla o sile 3,2

Zemetrasenie zaznamenali aj v Dolnej Lehote (okres Brezno). „Sedela som v dome, zrazu všetkým začalo triasť a bolo počuť hluk. Pes vybehol od domu, pri ktorom ležal a začal naň štekať, vybehla som za ním a ťahala ho od domu čo najďalej. Keď to skončilo, zavolala som rodine na Čierny Balog. Zemetrasenie (alebo čo to bolo) bolo aj tam," popísala situáciu Ľubica.

Otrasy pocítili aj v samotnom Brezne, kde si obyvatelia jednej bytovky mysleli, že spadol výťah. „Neviem či je to pravda ale mám pocit, že v Brezne bolo dnes o 14:03 zemetrasenie. Cítili to viacerí ľudia. Zatriasol sa sekretár a pukali skrine. Myslela som si, že spadol výťah, ale ten je v poriadku," opísala svoje pocity Martina.

Ako uviedla Viera Hudíková, starostka Dolnej Lehoty v okrese Brezno so 735 obyvateľmi, ľudia zostali vystrašení. Vybehli do stredu dediny, nevedeli, čo sa deje. Vydedukovali, že to bude asi zemetrasenie. Bolo ho cítiť v celej dedine. Miestni zatiaľ nikdy nič podobné nezažili.

"Pocítili sme to dosť silno. Bolo to ako výbuch plynu. Na konci dediny to cítili, akoby sa valila tlaková vlna a bolo počuť také dunenie. Na jednom dome spadol komín, iný zostal poškodený. V stredu (4.11.) urobíme obhliadku domov v dedine a zosumarizujeme škody. Vyhlásili sme aj do obecného rozhlasu, aby ľudia vypísali dotazníky, čo cítili a aké škody utrpeli," konštatovala Hudíková.

Ako dodala, nevie zatiaľ odhadnúť, či sú škody rozsiahle, okrem komína to však budú aj popukané steny.

K veľkému výbuchu prirovnali otrasy zeme aj ľudia v obci Jasenie v okrese Brezno. Starostka Miroslava Pravotiaková práve vtedy nebola doma, ale občania jej už zreferovali, čo sa dialo. Vraj to bola bleskovka, no strach medzi obyvateľmi zostal oveľa dlhšie. Ako povedala, takisto zatiaľ nevie, k akým škodám u nich došlo.

Zemetrasenie zaznamenala aj seizmologická stanica Vyhne, Kečovo a Liptovská Anna. Podľa Geofyzikálneho ústavu SAV malo silu s lokálnou magnitúdou 3,2. „Bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí hlavne medzi Breznom a Brusnom," uvádza na svojej stránke ústav.

  1. Prehľad zemetrasení na Slovensku za posledných 5 rokov

  17. januára 2013 - Na území južného Slovenska pri obci Kolárovo došlo o 11.50 h k slabému zemetraseniu s lokálnou magnitúdou 2,9.

  18. novembra 2012 - Pri obci Chtelnica, neďaleko Piešťan, došlo o 22.23 h k slabému zemetraseniu v sile 1,8 stupňa. Zemetrasenie zaznamenali seizmické stanice Národnej siete seizmických staníc a stanice lokálnej siete Malé Karpaty, pocítili ho aj občania okolitých obcí.

  31. mája - 1. júna 2012 - Pracovníci Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied zaznamenali slabé zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 2,7 pod Tatrami, ku ktorému došlo o 23.35 h neďaleko obce Vernár, okres Poprad. Nasledujúci deň ráno pred 6.00 h obyvatelia pocítili ďalší slabý otras (lokálna magnitúda 2,1).

  5. marca 2012 - Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo približne tri minúty pred polnocou slabé zemetrasenie. O slabom možno hovoriť preto, lebo lokálna magnitúda, ktorú odhadli na základe záznamov slovenských seizmických staníc, mala hodnotu 2,9 stupňa. Po tomto zemetrasení vzniklo ešte päť otrasov s magnitúdou najmenej o 1,7 stupňa menším, ktoré nemali makroseizmické účinky.

  22. júla 2011 - Seizmologická stanica zaznamenala slabé zemetrasenie severne od Piešťan. Lokálna magnitúda zemetrasenia bola 1,8.

  29. januára 2011 - Na viacerých miestach v Maďarsku zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 4,8 bolo na polceste medzi Budapešťou a Györom. V Komárne, ktoré bolo zo slovenských miest najbližšie k epicentru, viacero rodín po zemetrasení vybehlo z obytných blokov.

  apríla 2010 - Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy zeme. Ohniská zemetrasení boli plytké, maximálne do hĺbky 5 km. Najprv vzniklo slabšie zemetrasenie. Približne o 20 minút neskôr vzniklo ďalšie zemetrasenie, ktorého magnitúdu odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili obyvatelia deviatich obcí (Hudcovce, Humenné, Kladžany, Nižný Hrušov, Pusté Čemerné, Rakovec nad Ondavou, Strážske, Vranov nad Topľou a Vybúchanec).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce