Live
Sledujte NAŽIVO: Primátor Bratislavy Matúš Vallo približuje detaily testovania v hlavnom meste
Sledujte tu
26. 12. 2015 19:40 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Kto hýbe slovenským zdravotníctvom? Pavol Paška to stále odmieta

Vluxusnej reštaurácii sme ho stretli skamarátmi ztejto branže.

19 Zdravotnictvo kauzy.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
19 Zdravotnictvo kauzy.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Kto hýbe slovenským zdravotníctvom? Ročne sa v ňom premelú miliardy eur z verejných zdrojov. Rezort, ktorý má pomáhať chorým, je zároveň veľkým lákadlom pre biznis. Tento rok sa skloňovali najmä Košice, odkiaľ pochádza viacero nominantov Smeru. V bratislavskom Starom meste sme stretli Pavla Pašku s kamarátmi. K zdravotníctvu sa stále nehlási.

V zdravotníctve bol tento rok pestrý. Polícia obvinila osem ľudí v kauze CT, pre biznis s tetou Ankou zas musel odísť šéf štátnej poisťovne Košičan Marcel Forai a prešetriť to má Košičanka Monika Pažinková. Ako je to s Košičanom Pavlom Paškom stále nevieme. Podľa spisu Gorila má byť v Smere šéfom zdravotníctva. Polícia však ani tento rok šetrenie neskončila.

Tohoročný advent oslávil Paška na terase luxusnej reštaurácie v centre Bratislavy. Spoločnosť mu robili ľudia zo zdravotníckej branže - šéf VšZP Miroslav Vaďura a bývalý šéf košickej štátnej nemocnice Ladislav Rosocha.

Koncom roka bilancovala aj skupina Penta - najsilnejší súkromník v slovenskom zdravotníctve. V číslach sa jej darí, no trápi ju katastrofálny imidž. Zdravotnícky šéf Penty vraví, že je načase spraviť hrubú čiaru. Predstavitelia nechcú, aby si ľudia spájali Penut iba s kauzou Gorila, nahromadenými peniazmi či rebríčkami najbohatších ľudí.

Ľahké to však zrejme nebude. Penta už pobúrila mnohokrát. Napríklad tým, ako vybabrala so zákazom zisku v poisťovni Dôvera. Alebo tým, ako sa pokúsila získať nemocnicu v Kežmarku. Analytici tiež upozorňujú na dlhoročné prepojenia s úradmi. Manažéri Penty chodia robiť pre štát, no a potom sa do Penty opäť vracajú.

Šéf siete nemocníc Penty Ľuboš Lopatka, oznámil, že do konca budúceho roka predpokladá masívne investovanie. Penta si za 10 rokov vybudovala v tomto rezorte celé impérium. Vlastní zdravotnú poisťovňu, sieť nemocníc, sieť polikliník a sieť lekární. Legislatíva, ktorú vytvára vláda to umožňuje.

Pozrite si celú reportáž Barbory Marekovej:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce