07. 01. 2016 14:32 , článok bol aktualizovaný 07. 01. 2016 17:02 | BRATISLAVA/TASR

Fico: Musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku

Podľa jeho slov preto musí vláda urobiť dve zásadné zmeny vo svojej politike.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR

Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by vznikla naplnením povinných kvót.

V reakcii aj na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas novoročných osláv došlo k masovému sexuálnemu obťažovaniu a okradnutiu žien, to dnes vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Dve zásadné zmeny

"Nechceme, aby sa aj na Slovensku stalo niečo ako v Nemecku, aby niekto obťažoval naše ženy na verejných priestranstvách," deklaroval Fico. Podľa jeho slov preto musí vláda urobiť dve zásadné zmeny vo svojej politike.

"Budeme finančnú pomoc na migračnú krízu jasne orientovať najmä na ochranu vonkajšej schengenskej hranice. Dáme peniaze, ale nechceme aby skončili napr. v potravinových fondoch, ale v bezpečnostných štruktúrach, ktoré ochránia vonkajšiu hranicu Schengenu. Len tak sa zastavia neregulované migračné toky," povedal premiér.

Druhá zmena podľa neho spočíva v tom, že SR nielenže odmieta povinné a trvalé kvóty, ale ani na dobrovoľnom základe neurobí vláda žiadne rozhodnutie, "ktoré by viedlo k vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku". "Toto je jediná cesta, ako eliminovať riziká," zdôraznil Fico.

Premiér spojil útoky v Paríži s migráciou

Premiér za vládu povedal, že vidí jasný súvis medzi migračnými vlnami a udalosťami v Paríži či Nemecku. Na otázku, prečo hovorí o aktéroch obťažovania v Kolíne nad Rýnom ako o migrantoch, keď to zatiaľ nikto nepotvrdil, Fico odvetil, že dotknuté ženy označili za útočníkov ľudí, ktorí hovorili po arabsky. Odmietol tiež, že uplatňuje princíp kolektívnej viny.

"Chránime Slovensko. Nič nevytrhávam. Sú tu bezpečnostné riziká spojené s migračnou vlnou a mojou povinnosťou je o nich hovoriť. Som zodpovedný," uistil.

Podľa jeho slov totiž nikto nemôže obviňovať slovenskú vládu, že by bola pri téme migračnej krízy nečitateľná. Naša politika je založená na pravdivom pomenovaní vecí, za čo znášame kritiku doma i v zahraničí. My si ale za svojou politikou stojíme," deklaroval premiér.

Preto si myslí, že ak nie útoky v Paríži, tak udalosti v Nemecku by mali otvoriť oči ľuďom na Slovensku, ktorí úmyselne zľahčujú bezpečnostné riziká. Spomenul tu prezidenta SR Andreja Kisku, médiá či opozičných politikov. "Bezpečnostné riziká sú jednoducho obrovské," povedal.

Očakávame, že do Európy príde tento rok možno až tri milióny ďalších migrantov

Premiér tiež poukázal na správu, podľa ktorej nemecká tajná služba oznámila najvyššie ohrozenie Západu zo strany islamistov, vyššie ako po 11. septembri 2001. "Tieto udalosti by mali byť odpoveďou tým, ktorí tvrdia, že migranti s iným náboženstvom sa dajú ľahko integrovať. Nedajú, jednoducho to nejde," podotkol.

Islamská komunita na Slovensku odmieta spájanie sexuálneho násilia s islamom

Napriek znepokojeniu, ktoré vyvolávajú udalosti v Nemecku, nie je možné spájať terorizmus alebo sexuálne násilie s islamom či dokonca s moslimskou komunitou na Slovensku. V reakcii na udalosti z Kolína nad Rýnom i dnešnú tlačovú konferenciu premiéra SR Roberta Fica to uviedla Islamská nadácia na Slovensku.

Autori vyhlásenia na stránke islamonline.sk upozornili, že súčasná celospoločenská atmosféra môže ohroziť bezpečnosť členov moslimskej komunity na Slovensku a ich rodín, najmä žien a detí. "Prosíme preto politických predstaviteľov, ako aj osobnosti spoločenského života a médiá, aby na to brali ohľad," uviedla nadácia vo vyhlásení.VIAC Z Domáce