14. 01. 2016 17:01 , článok bol aktualizovaný 14. 01. 2016 17:18 | BRATISLAVA/TASR

Niektorí moslimovia uvažujú nad odchodom zo Slovenska

Tvrdí to predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza,

Niektorí členovia islamskej komunity na Slovensku vo svetle posledných udalostí uvažujú nad odchodom z krajiny. Po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom v Prezidentskom paláci to povedal predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna. Niektorí moslimovia už podľa jeho slov zo Slovenska odišli. A to smerom do západných krajín.

"Naši ľudia sú nervózni, niektorí odišli. Nie je ich veľa, nechcem situáciu dramatizovať. Niektorí uvažujú nad odchodom. Sú to väčšinou lekári, inžinieri, technicky zdatní ľudia," priblížil Hasna na margo posledných výrokov predstaviteľov štátu. "Panuje nervozita v radoch našej komunity, ale pevne verím v to, že výroky ako také, nielen tie posledné, neboli myslené vážne a že sa to celkovo po voľbách upokojí," dodal. Hasna pripomenul, že okrem prezidenta Kisku, nikto iný z predstaviteľov štátu neinicioval stretnutie s členmi islamskej komunity na Slovensku.

Moslimovia útoky odsudzujú

Rétorika zo strany politikov podľa jeho slov nie je šťastná. "Myslím si, že treba si dávať pozor. Slová môžu mať veľkú moc," zdôraznil. Po posledných výrokoch k fyzickým napadnutiam alebo útokom na moslimov na Slovensku podľa jeho slov nedošlo. Dostávajú však nenávistné emaily. Hasna zdôraznil, že islamská komunita na Slovensku je dobre integrovaná a Slováci sa nemajú čoho obávať.

Moslimovia na Slovensku podľa jej predstaviteľa odsudzujú všetky útoky, ktoré sa dejú v Európe, a ktoré organizuje Islamský štát. "Ak boli niektorí páchatelia moslimského vierovyznania, tak majú byť príkladne potrestaní. Teraz hovorím o posledných udalostiach v Nemecku a nevidím, prečo by táto otázka mala byť spojená s islamom. Islam predsa znásilnenie voči akýmkoľvek ženám kategoricky odmieta. Akékoľvek znásilnenie je neprístupné z akéhokoľvek pohľadu," zdôraznil.

Fico nechce ucelenú moslimskú komunitu

Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii 7. januára uviedol, že Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by podľa neho vznikla naplnením povinných kvót. Reagoval tým aj na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas novoročných osláv došlo k masovému sexuálnemu obťažovaniu a okradnutiu žien.

Tieto vyjadrenia kritizovala splnomocnenkyňa nemeckej vlády pre migráciu, utečencov a integráciu Aydan Özoguzová, ktorá je členkou Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) s tým, že slovenská vláda podnecuje k nenávisti voči moslimom. "Som zdesená, že členský štát EÚ využíva prechmaty v Kolíne nad Rýnom na paušálne rozdúchavanie nenávisti voči jednej náboženskej komunite," uviedla 8. januára v Berlíne.

Podľa nej slovenská vláda robí to isté čo pravicoví populisti v Nemecku, a to tým, že "podozrieva celú skupinu" a vyvoláva obavy z nej a utečencov, "aby sa vymanila z európskej zodpovednosti". Dodala, že Fico robí z moslimov na Slovensku štvanú zver.

Kiska: Do politického slovníka sa ako synonymum strachu dostáva slovo moslim

Prezident SR Andrej Kiska prijal dnes (14.1.) v Prezidentskom paláci zástupcov cirkví a náboženských obcí na Slovensku. Hlavnou témou rozhovorov bola aktuálna situácia v Európe a vo svete, ale aj migračná kríza. Kiska upozornil na rozsievanie strachu v spoločnosti na základe predsudkov.

"Dnes sa do nášho domáceho politického slovníka ako synonymum strachu a ohrozenia pridáva výraz moslim," upozornil v príhovore Kiska. Takéto vymedzenia či prisudzovania kolektívnej viny za chyby, zlyhania či zločiny jednotlivcov do dnešnej doby podľa jeho slov nepatria. "Nedajú sa ospravedlniť ničím a prebúdzajú démonov minulosti," zdôraznil. Aj na tomto poli môžu cirkvi podľa jeho slov zohrať dôležitú úlohu. A to šírením lásky a porozumenia medzi ľuďmi.

Hlava štátu taktiež upozornila, že mier a pokojné spolužitie medzi ľuďmi nie sú samozrejmosťou. Žijeme podľa Kisku zložitú dobu. "Pokoj a mier však potrebujeme ako ľudia v prvom rade v každom z nás. Keď máme každý pokoj a mier v sebe, potom ho prenášame do našich rodín, do našich komunít," dodal.

Ako migráciu vnímajú katolíci a židia?

Predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolensky uviedol, že cirkev chce napomáhať vytváraniu štruktúr, ktoré môžu pomôcť riešeniu problému migrácie. "Lepšie pochopenie potrieb utečencov a stretnutie s nimi prispeli k prehĺbeniu hodnoty rešpektu ľudskej dôstojnosti a účinne vedú k zmene aj negatívneho postoja," priblížil bratislavský arcibiskup.

Predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Igor Rintel upozornil, že teror nás zvádza k tomu, aby sme migrantov vnímali ako hrozbu, ďalší zdroj teroru a začiatok zániku západnej civilizácie. Zároveň odsúdil prenasledovanie akejkoľvek skupiny ľudí, ale aj vraždenie v uliciach Európy, prenasledovanie kresťanov i najnovšiu vlnu teroru v uliciach Izraela. "Voláme po úcte a rešpekte voči každému človeku a každému náboženstvu. Len rešpekt a tolerancia musí viesť k zlepšeniu dnešnej situácie," zdôraznil.


VIAC Z Domáce