18. 01. 2016 10:20 | BRATISLAVA/ TASR, ml

Minister školstva Draxler: Priemerný plat učiteľa je nad tisíc eur

Vyjadrenie prichádza v čase, keď odbory hrozia ostrým štrajkom od 25. januára.

Bývalý minister školstva Juraj Draxler
Bývalý minister školstva Juraj Draxler Foto: TASR

Minister školstva Juraj Draxler vo vysielaní Rádia Expres vyhlásil, že priemerný učiteľský plat v regionálnom školstve je nad 1 000 eur. Podľa portálu platy.sk sa priemerná hrubá mzda učiteľa na základnej či strednej škole pohybuje v rozmedzí 700 - 800 eur. Tieto čísla minister spochybnil, nepozdáva sa mu metodika, akou portál získava údaje.

"Napríklad v okrese Bratislava III bol priemerný plat učiteľa 1 019 eur, okres Malacky 1 001 eur, čo je také nižšie číslo, okres Bánovce nad Bebravou 1 018 eur a okres Bytča 1 024" predstavil príklady pedagogických priemerných platov za rok 2015 Draxler.


Hrozí štrajk

Vyjadrenie prichádza v čase štrajkovej pohotovosti. Odbory hrozia ostrým štrajkom od 25. januára.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá v pondelok (11.1.) vyhlásila štrajkovú pohotovosť, začala v týchto dňoch organizovať v školách po celom Slovensku informatívne stretnutia. Oboznamuje na nich riaditeľov, učiteľov či vychovávateľov s tým, čo znamená štrajková pohotovosť i ako sa pripraviť na samotný štrajk. "Učitelia majú o to veľký záujem. Odpovedáme im na všetky otázky, ktoré ich zaujímajú," povedal Branislav Kočan z ISU.

Na stretnutiach učiteľom vysvetľujú, čo všetko je potrebné urobiť pri vstupe do štrajku, kedy sa môžu pridať k vyhláseniu štrajku, kde môžu nájsť všetky potrebné informácie či kedy bude ISU považovať svoje požiadavky zo strany štátu za splnené. "Hovoríme im, kto sme, aby vedeli, že sme takí istí učitelia ako oni. Vysvetľujeme im dôvody štrajku, že nástupný plat učiteľa je na úrovni absolventa strednej školy bez maturity. Nech si spočítajú, že keď zarábajú polovičku z toho čo ostatní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci, že sa vlastne vzdávajú svojou nečinnosťou polovičky svojho celoživotného príjmu," spresnil Kočan.

ISU vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Nespokojní učitelia očakávajú, že do 25. januára vláda a parlament prijmú konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré naplnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období. Ak sa tak nestane, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku. Podľa webovej stránky ISU sa doň plánuje aktuálne zapojiť 1554 učiteľov z 81 škôl.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok (14.1.) povedal, že vláda sa nebráni rokovať s oficiálnymi školskými odbormi a umožniť im mať priamy vplyv na tvorbu programového vyhlásenia vlády. Ako tvrdí, priemerný plat učiteľa je dnes vyšší ako priemerný zárobok v národnom hospodárstve. Podľa premiéra vláda od roku 2012 zvyšovala platy učiteľov v troch stupňoch.

"Dohromady môžeme hovoriť za tie štyri roky asi o 21-percentnom navýšení platov," povedal Fico. Za aktivitami ISU vidí spolu s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom školstva Jurajom Draxlerom (nominant Smeru-SD) politickú akciu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce