18. 01. 2016 16:02 | BRATISLAVA/TASR

Sulík kritizuje pravicové strany: Súťažia, ktorá bude nevesta Smeru

Šéf SaS zdôraznil, že liberáli sa na kolaborácii so Smerom-SD nebudú podieľať.

Richard Sulík.
Richard Sulík. Foto: TASR

Pravicové strany súťažia o najkrajšiu nevestu Smeru-SD. Takto reagoval predseda SaS Richard Sulík na víkendové vyjadrenie šéfa #Siete Radoslava Procházku, ktorý pripustil povolebnú koalíciu so Smerom-SD. Sulík zopakoval, že SaS spoluprácu so Smerom-SD odmieta. Chce reformnú vládu bez Smeru-SD alebo zostane v opozícii.

"Radoslav Procházka otvorene pripustil možnosť spoločnej vlády so Smerom. Vnímame, že nastalo súťaženie o najkrajšiu nevestu Smeru. Predbiehajú sa tie strany, ktoré nie sú postavené na hodnotách, ale na tom, aby sa dostali do vlády, aby mohli kšeftovať so Smerom," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Sulík s tým, že spoluprácu pripúšťa najnovšie aj SKOK. Sulík upodozrieval zo záujmu vládnuť so sociálnymi demokratmi aj KDH a Most-Híd. Obe strany hovoria, že chcú byť alternatívou voči vláde Smeru-SD.

Procházka pre televíziu Markíza povedal, že pre #Sieť je kľúčové presadiť hmotnú zodpovednosť politikov a zakázať schránkové firmy. "A keď sa to podarí s nimi, ľudia si to zaslúžia," poznamenal. Sulík si myslí, že tieto podmienky sú len naoko. "Sú veľmi slabé pre spoločné vládnutie. To nie sú jediné dva problémy Slovenska. Zažili sme rozkrádačky aj bez schránkových spoločností," povedal.

Šéf SaS zdôraznil, že liberáli sa na kolaborácii so Smerom-SD nebudú podieľať. "Z nášho pohľadu sú možné len dve alternatívy v budúcom volebnom období. Buď reformná vláda bez Smeru, alebo nebojácna opozícia voči Robertovi Ficovi a strane Smer, ktorý bude verejný priestor opäť bezohľadne valcovať. Naši voliči v tomto musia mať jasno," vyhlásil Sulík. Ubezpečil všetkých pravicových voličov, že ak dajú hlas SaS, "ich hlasy sa nepresmerujú".

Vyjadril sa aj podpredseda #Siete Miroslav Beblavý

Mimoparlamentná strana #Sieť by išla po parlamentných voľbách do koalície so Smerom-SD len vtedy, ak by sa inak nedalo a len vtedy, ak sa vládna strana prestane správať ako Smer-SD. Na sociálnej sieti to dnes napísal podpredseda #Siete Miroslav Beblavý s tým, že on sám takejto zmene v správaní neverí.

Líder #Siete Radoslav Procházka na margo spolupráce so Smerom-SD pre televíziu Markíza cez víkend povedal, že pre jeho stranu je kľúčové presadiť hmotnú zodpovednosť politikov a zakázať schránkové firmy. "A keď sa to podarí s nimi, ľudia si to zaslúžia," poznamenal.

Neskôr na sociálnej sieti uviedol, že pravdepodobnosť vlády #Siete so Smerom-SD "je včera, dnes aj zajtra rovnaká, ako že im raz docvakne, akú spúšť po sebe nechávajú v zdravotníctve, školstve, dôchodkoch, podmienkach na podnikanie a platoch. Ja ju vidím niekde okolo nuly," napísal Procházka.

Na druhej strane, pravdepodobnosť, že sa #Sieti podarí pravý stred sústrediť do jednej súdržnej sily na strane strednej vrstvy, bude podľa Procházku priamo úmerná volebnému výsledku jeho strany. "#Sieť chce pravý stred pod jednou strechou a bude to prvé, čo v pondelok 7. marca rozbehneme," deklaroval.

Spolupracovať so Smerom chce aj Juraj Miškov

K ochote spolupracovať so Smerom-SD ako najpravdepodobnejším víťazom volieb sa dnes priznal líder mimoparlamentnej strany SKOK Juraj Miškov. "Vieme si predstaviť spoluprácu s každým, kto vyhrá voľby. Ľudia si zaslúžia počuť pravdu. Každá strana a každý politik by mali ľuďom jasne povedať, čo, ako a s kým chcú po voľbách dosiahnuť. Voľby nebudú súbojom pravice a ľavice. Voľby vyhrá Smer-SD a jedinou nezodpovedanou otázkou je, či bude vládnuť sám, alebo v koalícii. Časť pravice - KDH, Most-Híd a Sieť sa vykrúca a nechce povedať, ako chce svoje plány realizovať. Druhá časť Smer-SD jasne odmieta, ale ak nebudú vo vláde, nepresadia nič," povedal Miškov.

On sám je preto presvedčený, že ak chce politická strana naozaj pomôcť ľuďom, musí byť pripravená akceptovať vôľu voličov vo voľbách. "Musíme byť pripravení s víťazom volieb spolupracovať a ponúknuť mu náš plán Singapur zameraný na zníženie nezamestnanosti, podporu mladých a rast platov," Miškov.


VIAC Z Domáce