21. 01. 2016 15:45 , článok bol aktualizovaný 21. 01. 2016 16:46 | BRATISLAVA/ TASR, ml

Štrajk od 25. januára je reálnejší. Tu je zoznam zapojených škôl

V mape nájdete, či aj vaša škola sa do neho zapojí.

Vladimír Crmoman (vpravo) z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), minister školstva Juraj Draxler (v strede) a Branislav Kočan
Vladimír Crmoman (vpravo) z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), minister školstva Juraj Draxler (v strede) a Branislav Kočan Foto: TASR

Štrajk učiteľov je po dnešnom rokovaní zástupcov Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) s ministrom školstva Jurajom Draxlerom (nom. Smeru-SD) reálnejší. Zástupcovia iniciatívy sa totiž s ministrom nedohodli na splnení svojich požiadaviek. Ak sa podľa učiteľov niečo nezmení, časovo neobmedzený štrajk začne v pondelok 25. januára. Doteraz sa doňho zapojilo už viac ako 10-tisíc učiteľov z viac ako 550 škôl, no tieto počty ešte rastú. Kompletný zoznam nájdete na stránke ISU alebo na konci tohto článku.

Rokovanie na ministerstve školstva trvalo približne hodinu. Požiadavkám učiteľov podľa Draxlera nie je možné technicky vyhovieť. "Čo môžeme urobiť, je práve to, aby ministerstvo pripravilo naozaj technické návrhy riešení tak, aby sa vyriešili všetky problémy, ktorých sa dotkla aj výzva tejto iniciatívy," uviedol po rokovaní Draxler. Ide napríklad o zmeny v kontinuálnom vzdelávaní učiteľov. Rezort je taktiež pripravený predložiť alternatívy v oblasti financovania škôl či kariérneho rastu učiteľov. "Ak ja budem na poste ministra aj po voľbách, do 100 dní bude pripravený legislatívny návrh zmeny systému kontinuálneho vzdelávania," dodal šéf rezortu školstva. Draxler je podľa vlastných slov stále otvorený rokovaniam.

 

Podľa Vladimíra Crmomana z iniciatívy nedošlo k žiadnej zmene. "Podstatne sme si vyjasnili pozície, ozrejmili body požiadaviek," uviedol Crmoman. Číslo zapojených škôl podľa jeho slov narastá. Ako dodal, učitelia sú stále otvorení rokovaniam. Podľa Branislava Kočana z ISU ich očakávania pred rokovaním s ministrom boli väčšie. Podľa jeho slov štrajk zasiahne státisíce detí, ktoré nebudú mať riadne vyučovanie.

"Naším cieľom nie je štrajk, štrajk je len prostriedkom, aby sme dosiahli požiadavky, ktoré učitelia vytrvalo kladú na stôl a upozorňujú vládu od roku 2011," dodal Kočan. Pripomenul, že učitelia organizujú v pondelok 25. januára demonštráciu. Uskutočniť sa má na Námestí SNP v Bratislave o 11.00 h.

"V mape nižšie sú zobrazené všetky školy, v ktorých sa učitelia zapoja do štrajku. O režime školy počas štrajku budú informovať riaditelia škôl na základe počtu zapojených," píše sa na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov. Mapu si priblížite pomocou tlačidla "+" v pravom dolnom rohu. (Pozn. V prípade, že sa mapa nenačíta, skúste stránku aktualizovať)

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce