21. 01. 2016 17:44 | ĎURKOV/Dušan Tokarčík

Pri Košiciach sa valia kúdoly pary. Ľudia sa pýtajú, čo sa deje

Najvzácnejšie ložisko geotermálnej vody na Slovensku už vyše 20 rokov ostáva nevyužité.

Para z geotermálneho vrtu pri Košiciach.
Para z geotermálneho vrtu pri Košiciach. Foto: TV Markíza

Pod zemou máme ukrytý hotový poklad, no zdá sa, že nevieme čo s ním. Najvzácnejšie ložisko geotermálnej vody na Slovensku totiž už vyše 20 rokov ostáva nevyužité. Sila horúcej vody sa však ľuďom z košickej kotliny pripomenula. Už niekoľko dní z vrtov pri

Kúdole horúcej pary zbadáte už z diaľky. Ľudia sa pýtajú čo, sa to deje. Nič také predtým nevideli. Spoločnosť, ktorá vrty vlastní, totiž začala s takzvanou hydrodynamickou skúškou.

„Testujeme parametre vrtov. Meriame prietoky, meriame teploty, meriame tlaky," povedal nám riaditeľ firmy Oto Halás.

O tom, že pod Košickou kotlinou sa nachádza hotové more horúcej vody vieme už od 70. rokov. Prvé prieskumné vrty tu urobili v roku 1992. No odvtedy akoby zastal čas. „Nazvime ho projektom večnosti. Lebo čo s toho bude to sami nevieme," povzdychol si starosta obce Bidovce Viliam Bačo. Tvrdí, že je veľká škoda jeho nevyužívania. Podľa neho by energia mohla slúžiť obyvateľom košickej kotliny i možno celého Slovenska.

Horúca voda y vrtov by pokojne mohla teplom zásobovať 250-tisícové Košice alebo roztočiť generátory paroplynovej elektrárne, na oba tieto projekty má spoločnosť Geoterm stavebné povolenie do tohto roku.

„Teraz získavame podrobné údaje o tom ako sa bude môcť v budúcnosti ložisko využívať. A ako sa bude využívať na, na čo sa bude využívať do bohužiaľ nie je známe," vysvetlil Halás.

Starostovia neďalekých obcí už roky snívajú o termálnom kúpalisku. Prispôsobili tomu územné plány, majú projekty, no chýbajú im peniaze. „Nám ako starostom je stále deklarované, tento projekt na regionálne využívanie nemá ekonomiku," povedal starosta obce Svinica Ľubomír Šimko.

Zaujímavé, že v susednom Maďarsku sa termálne kúpaliská uživia a darí sa im dobre. Táto voda je však ešte o niečo teplejšia a dá sa tak lepšie speňažiť.

Teplota geotermálnej vody je približne 135 stupňov. Pri výdatnosti 55 l/s je to najvýdatnejší a najzaujímavejší geotermálny zdroj na Slovensku. Prečo sa s tým nič nerobí? „Už ste sa pýtali a znova vám na to nemôžem odpovedať," dodal Halás.

 


VIAC Z Domáce