23. 01. 2016 13:04 | BRATISLAVA/TASR

Fico poslal učiteľom, ktorí chcú štrajkovať jasný odkaz

Podľa jeho slov by bolo najlepšie, ak by sa po takmer 3-týždňových zimných prázdninách opäť naplno rozbehlo vyučovanie.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že vláda do 5. marca, teda do parlamentných volieb, nemôže pre učiteľov, ktorí sa rozhodujú, že v pondelok 25. januára vstúpia do ostrého štrajku, nič viac urobiť. Oznámil to na Úrade vlády za účasti ministra školstva Juraja Draxlera.

Chcete vedieť, či aj vaša škola je zapojená do štrajku? Overte si to TU!

Premiér vo vyhlásení poukázal na to, že jeho vláda v rokoch 2006 až 2010 zvýšila platy učiteľov o 26 percent, v rokoch 2012 až 2016 o ďalších 22 percent, pričom pripomenul, že posledné zvýšenie o štyri percentá si nájdu učitelia vo výplate za tohtoročný január.

"V žiadnej inej profesii vo verejnej správe neboli v rokoch 2012 až 2016 tak zvyšované platy, ako učiteľom," zdôraznil premiér. Potvrdil tiež, že pokiaľ bude jeho strana po marcových parlamentných voľbách súčasťou novej vlády, tak má záujem pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov.

Predvolebný sľub

"Rovnako tak oficiálne deklarujem, že zástupcovia učiteľov sa môžu aktívne zúčastniť na tvorbe časti programového vyhlásenia, ktoré sa bude týkať školstva," dodal.

V prípade ohláseného štrajku Fico upozornil, že táto iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný predvolebný a politický kontext. Vyhlásil zároveň, že nebude na nikoho apelovať, aby sa štrajku nezúčastnil. Podľa jeho slov by bolo však najlepšie, ak by sa po takmer 3-týždňových zimných prázdninách opäť naplno rozbehlo vyučovanie.

"Preto je v tejto chvíli, keď sa učitelia rozhodujú, či pôjdu alebo nepôjdu do štrajku, čestné im oznámiť, že keďže moja vláda zvýšila počas dvoch vlád platy o takmer 50 percent a legislatívny proces je v tomto volebom období uzavretý, že viac pre nich do 5. marca urobiť nemôžeme," povedal Fico.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce