25. 01. 2016 08:02 , článok bol aktualizovaný 25. 01. 2016 22:03 | BRAtiSLAVA/TASR, zg

Draxlerov odkaz učiteľom

Niektoré školy už štrajk ukončili, učitelia naznačili, ako dlho ešte štrajk potrvá.

Protestná akcia - ilustračná snímka
Protestná akcia - ilustračná snímka Foto: TASR
Ilustračná snímka
Školská trieda - ilustračná snímka
Časť učiteľov na Slovensku vstúpila v pondelok 25. januára 2016 do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku.

Časť učiteľov v pondelok (25. 1.) vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostanú zatvorené, inde bude vyučovanie prebiehať v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Tu môžete sledovať aktuálne čísla, koľko škôl a učiteľov sa zapojilo do štrajku. (Mapu si priblížite pomocou tlačidla "+" v pravom dolnom rohu. (Pozn. V prípade, že sa mapa nenačíta, skúste stránku aktualizovať)

17:00 - Tu je reportáž TV Markíza z dnešného štrajku učiteľov.

 

16.39 - Z 58 škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa do ostrého štrajku zapojilo 26, ďalšia - Gymnázium Ivana Horvátha - sa chystá pripojiť od stredy 27. januára. Podľa informácií hovorkyne BSK Lucie Forman bolo dnes zo škôl, ktorých pedagógovia štrajkujú, zatvorených šesť.

15.56 - Minister školstva Juraj Draxler na popoludňajšom brífingu povedal, že do štrajku sa zapojilo zo 6 700 škôl a školských zariadení iba 179. Vychádzal pri tom z čísiel odborárskej organizácie v školstve. Najviac zatvorených škôl bolo v Bratislavskom kraji - 43, najmenej v Prešovskom kraji - štyri školy.

Opäť zopakoval, že rešpektuje právo na štrajk, ale mrzí ho, že učitelia sa dali nahovoriť „spolitizovanú" akciu. Tvrdí, že vláda už do volieb nemôže pre učiteľov nič urobiť. Prisľúbil, že ak po parlamentných voľbách zostane vo vláde Smer-SD, učitelia budú môcť svoje požiadavky predložiť pri príprave programového vyhlásenia a budú to „záväzné" na štyri roky.

15.29 - Po jednom dni, na ktorý ohlásili štrajk, sa vrátia vyučujúci na Športovom gymnáziu a Strednej odbornej škole rozvoja vidieka (obe s vyučovacím jazykom maďarským) a tiež na Strednej zdravotníckej škole medzi študentov. Na týchto troch školách sa do štrajku dnes zapojili takmer všetci učitelia.

15.26 - V Banskobystrickom samosprávnom kraji sa do štrajku zapojilo 14 stredných škôl z celkového počtu 60, ktorých zriaďovateľom je BBSK. Sedem škôl je zatvorených a na siedmich sa vyučuje podľa osobitného režimu, informovala Michaela Piliarová, hovorkyňa BBSK. Podľa nej najviac zapojených stredoškolských učiteľov do štrajku je v okresoch Banská Bystrica - z celkového počtu 554 je to 95, vo Veľkom Krtíši zo 100 učiteľov štrajkuje 40, v Banskej Štiavnici zo 69 pedagógov 24 a v okrese Brezno je to 18 z celkového počtu 136 stredoškolských učiteľov. Ostatné okresy sú čo do počtu štrajkujúcich zanedbateľné.

14:46 - Nespokojní učitelia plánujú v demonštráciách pokračovať. Najbližšia sa uskutoční v stredu 27. januára v Leviciach. Pedagógovia chcú taktiež organizovať stretnutia s rodičmi a verejnosťou, aby ich informovali o svojich ďalších krokoch.

14:18 - Autobusmi z Nitry, Levíc i Topoľčian dnes dopoludnia vyrážali učitelia z Nitrianskeho kraja na štrajk do Bratislavy. Podľa slov koordinátora z Iniciatívy nitrianskych učiteľov Štefana Šimonova ďalší učitelia z okresov Šaľa a Nové Zámky cestovali na štrajk osobnými autami.

14:18 - Požiadavkám slovenských učiteľov, ktorí dnes vstúpili do ostrého štrajku, rozumejú aj politické strany #Sieť, SNS a SaS. Dôvodom vyhlásenia ostrého štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania.

14:17 - Do časovo neobmedzeného štrajku učiteľov sa dnes zapojilo 24 z takmer 120 materských, základných a stredných škôl na Orave. Vyplýva to z údajov zverejnených na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

14:15 - S požiadavkami, ktoré predkladajú zástupcovia štrajkujúcich učiteľov ministerstvu školstva, sa stotožňujú aj pedagógovia na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene. Dnešný štrajk preto podporujú, aj keď vyučovanie neprerušili a spoločne so žiakmi sa zúčastňujú vyučovacieho procesu.

12:54 - Iniciatíva košických učiteľov (IKU) naplánovala verejné stretnutie na podporu štrajkujúcich učiteľov. Uskutoční sa vo štvrtok 28. januára o 15.00 h na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, pred Štátnou vedeckou knižnicou.

"Školstvo naozaj potrebuje zmenu, už nechceme čakať, nechceme sa nechať utláčať a dupať po sebe. Problémy sú také veľké, že tu už treba zmenu, a nie potom, ale teraz," povedal v príhovore Vladimír Crmoman. 

12:39 - Učitelia sa už presúvajú k parlamentu

 

 

12:33 - Do štrajku učiteľov sa dnes zapojili aj školy z obcí Bratislavského kraja. Nie všetky sa chystajú na časovo neobmedzený štrajk. Niektoré ostanú zatvorené iba dnes, v iných sa pokračuje bez zmien.

12:27 - Jednou z dvoch stredných škôl v Prešovskom kraji, kde sa pre dnešný štrajk učiteľov nevyučuje, je gymnázium vo Vranove nad Topľou. Jeho žiaci však doma nezostali.

12:24 - Nespokojnosť so smerovaním školstva či nesúhlas s dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľskej obce dnes prišli na Námestí SNP v Bratislave vyjadriť učitelia z celého Slovenska. Podľa odhadov organizátorov ich do hlavného mesta prišlo viac ako 2000, a to napríklad z Košíc, Žiliny, Banskej Bystrice či Nitry, Trnavy a Bratislavy. Zatvorených dnes zostalo podľa organizátorov 301 škôl.

12:23 - Predstavitelia opozičných strán štrajk asi 11.500 učiteľov podporujú. Za protestujúcich sa dnes postavili politici z Mosta-Híd, KDH, OĽaNO, SDKÚ-DS či mimoparlamentnej strany SKOK. Dôvodom vyhlásenia ostrého štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania.

11:47 - Do časovo neobmedzeného štrajku učiteľov, ktorý začal dnešným dňom, sa na Liptove zapojilo presne 30 škôl. Vyplýva to z údajov zverejnených na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov.

V Bratislave husto prší, ale ani dážd a poľadovica neodradila učiteľov, študentov a rodičov prísť na protest.

Posted by Štrajk učiteľov on  25. január 2016

11:37 - V zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) nie je dnes z dôvodu štrajku zatvorená ani jedna stredná škola. "Všade sa učí, prioritne sa musia učiť maturanti. Niekde sa učí v obmedzenom režime, niekde sa supluje, niekde sú skrátené hodiny, ale žiadna škola nie je zatvorená," potvrdila TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Žiacka školská rada Adlerka tiež podporuje štrajk učiteľov na námestí :)

Posted by Štrajk učiteľov on 25. január 2016

11:36 - V súvislosti s dnešným štrajkom učiteľov zostali úplne zavreté štyri stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). V šiestich školách sa vyučuje v obmedzenom režime, v ďalších piatich, kde sa učitelia do štrajku zapojili, sa vyučuje bez obmedzenia.

11:05 - Na Námestí SNP v Bratislave sa začalo protestné zhromaždenie učiteľov, ktoré zorganizovala Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU). Podľa odhadu sa protestu zúčastnilo okolo 1500 učiteľov.

11:03 - Celkového počtu 303 učiteľov z deviatich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Považská Bystrica sa do štrajku zapojilo 35 pedagógov. Z piatich základných škôl sa do štrajku nezapojil ani jeden pedagóg.

10:52 - V mestách Pezinok a Senec sa do štrajku, ktorý začal od dnešného dňa, taktiež zapojili niektorí učitelia. V Pezinku sa preto neučí na troch, v Senci na jednej základnej škole. V mestách Svätý Jur a Modra sa do štrajku nezapojila žiadna z tunajších materských či základných škôl a vyučovanie tu prebieha bez obmedzení.

10:20 - Štrajk v Košiciach

Na snímke prázdna trieda vyššieho ročníka v škole
Na snímke prázdna trieda vyššieho ročníka v škole Foto: TASR
 

09:30 - "Učitelia majú právo štrajkovať, bez ohľadu nato, či idú voľby, alebo nie. Podľa strany Most-Híd sú dôležitou súčasťou spoločenského systému. Obzvlášť po vyjadreniach premiéra a postoja strany Smer k nim," tvrdí strana Most-Híd.

09:00 - Hlas ľudu: To, čo teraz vyvádzajú samozvaní členovia Nových školských odborov je hanbou celého učiteľského stavu. Stačí sa na nich pozrieť, aby človek pochopil ich skutočnú motiváciu na poriadanie štrajku a na celé to predvolebné divadlo, tvrdí bývalá učiteľka Jana Doložilová.

08:30 - Do štrajku je celkovo prihlásených 11 423 učiteľov z 728 škôl. Z toho zhruba 350 škôl a škôlok ostali dnes zatvorené .

08:05 - Na východe sa hlásia ku štrajku učitelia 91 škôl z celkových 2089 škôl.

08:00 - V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) sa do štrajku zapoja pedagógovia z 58 materských, základných a stredných škôl. Ide tak o približne 10,25 % všetkých škôl v kraji.

07:50 - Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa v pondelok (25. 1.) zapojí do ostrého štrajku učiteľov 78 materských, základných a stredných škôl a 1220 pedagógov.

07:45 - Niektorí školáci nemusia dostať odpisy z polročných vysvedčení. V súvislosti s konaním štrajku učiteľov to pripustil Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

07:30 - O niektorých požiadavkách učiteľov, ktorí sa chystajú štrajkovať, nie je možné ani len racionálne rokovať, tvrdí minister školstva Draxler

07:15 - Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) nevidí význam v tom, aby učitelia štrajkovali niekoľko týždňov pred koncom mandátu súčasnej vlády, keď sa už nedajú prijímať rozhodnutia.

07:00 - Približne tretina školských a predškolských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Šaľa sa od pondelka 25. januára zapojí do štrajku učiteľov.

Počet štrajkujúcich škôl a učiteľov

Učitelia chcú svoju nespokojnosť vyjadriť tiež dnešnou demonštráciou na Námestí SNP v Bratislave, ktorá sa začne o 11.00 h. Na podujatí okrem predstaviteľov štrajkového výboru ISU vystúpi aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Súčasťou demonštrácie bude pochod pred Národnú radu SR.

ISU očakáva, že počas štrajku zostane zatvorených približne 350 škôl. O 7.00 h bolo do štrajku zapojených takmer 11.500 učiteľov zo 728 škôl. O tom, či bude škola zatvorená, alebo bude pracovať v obmedzenom režime, by mali byť rodičia informovaní od riaditeľov škôl alebo od triednych učiteľov. Informácie nájdu aj na web stránkach škôl.

O čo ide?

Nespokojní pedagógovia sa vo štvrtok (21.1.) nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom (nominant Smer-SD) na splnení svojich požiadaviek. Premiér Robert Fico (Smer-SD) v sobotu (23.1.) vyhlásil, že do 5. marca vláda nemôže pre učiteľov urobiť viac, ako doteraz urobila. Vysvetlil to tým, že počas jeho dvoch vlád zvýšila platy učiteľov o takmer 50 percent, a tým, že v tomto volebnom období je tiež uzatvorený legislatívny proces.

Deklaroval, že ak Smer-SD bude vo vláde aj po marcových voľbách, bude pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov. Draxler zas v nedeľu (24.1.) uviedol, že o niektorých požiadavkách učiteľov, ktorí sa chystajú štrajkovať, nie je možné ani len racionálne rokovať.
Učitelia žiadajú štát zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017.

Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Na Slovensku je podľa údajov ministerstva školstva 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl. Počet učiteľov je približne 89.000.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce