28. 01. 2016 19:39 | BRATISLAVA, HANDLOVÁ/TV Markíza

Niektorým štrajkujúcim učiteľom sa vyhrážajú prepustením

Samospráva v jednom meste na Hornej Nitre však v stanovisku o tom mlčí.

Vchod do jednej škôl v Handlovej.
Vchod do jednej škôl v Handlovej. Foto: TV Markíza

Vraj ich poprepúšťajú, ak budú štrajkovať. Niektorí učitelia tvrdia, že ich zastrašovali. Zriaďovateľ školy ich vraj upozornil, že do štrajku sa nemali zapojiť, lebo prídu o zamestnanie.

Lavice na ZŠ v Handlovej sú prázdne a väčšina detí je doma. Aj tu sa zapojili do štrajku. Medzi učiteľmi sa ale začala šíriť informácia o zastrašovaní samosprávou.

„Dozvedela som sa to ako informáciu od mojich kolegýň že vlastne zástupca primátora hovoril o tom že ak sa učitelia v Handlovej pridajú do štrajku tak ich všetky poprepúšťa," povedala nám učiteľka Michaela Čisárová.

Ako spoluorganizátorka štrajku handlovských škôl žiadala učiteľky, aby sa tiež vyjadrili no tie to vraj pre strach odmietli a niektoré sa radšej do štrajku ani nezapojili.

O vyjadrenie sme samozrejme požiadali aj handlovskú samosprávu. Na kameru hovoriť odmietli. Hovorkyňa mesta Viktória Moravčíková Timurová nám poslala iba písomné stanovisko kde sa píše že o štrajku sa dozvedeli na gremiálnej porade od riaditeliek a rešpektujú ho.

„Zástupca primátora ich preto požiadal, aby v čo najkratšej dobe informovali zriaďovateľa v akom režime budú školy v čase štrajku učiteľov fungovať. Taktiež požiadal riaditeľky škôl, aby zabezpečili štrajk učiteľov v rámci platnej legislatívy," reagovala pre TV Markíza.

O údajnom zastrašovaní ani zmienka. Michaela ale svojim kolegyniam verí. Podľa jej slvo traja alebo štyria ľudia to potvrdili, že takéto niečo odznelo. Potvrdila, že nemá dôvod kolegyniam neveriť.

Podľa iniciatívy slovenských učiteľov s rôznym nátlakom sa stretávajú vo viacerých regiónoch. Zastrašovanie učiteľov odsúdil aj prezident Andrej Kiska. Povedal, že je to nedemokratické.

Zastrašovanie učiteľov sa bude zrejme riešiť aj na nadnárodnej úrovni. Učitelia totiž sťažnosti z celého Slovenka poslali aj do Štrasburgu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce