Live
Sledujte NAŽIVO: Igor Matovič po rokovaní vlády
Sledujte tu
31. 01. 2016 16:51 | BRATISLAVA/ TASR

Sulík by dal školám viac slobody, Danko by ich vrátil do rúk štátu

Pokiaľ ide o platy učiteľov, podľa Sulíka krajina peniaze má.

Richard Sulík.
Richard Sulík. Foto: TASR

Školy by mali mať väčšiu slobodu, ministerstvo školstva nemusí rozhodovať o všetkom. Myslí si to predseda parlamentnej SaS Richard Sulík. Šéf mimoparlamentnej SNS Andrej Danko by zas bol rád, keby štát o školách rozhodoval viac a nenechával to na samosprávy. Názory si porovnali v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

"Školám treba dať viac slobody, ministerstvo nemusí rozhodovať o všetkom možnom. Škola nech zabezpečí, aby žiak napríklad na maturite ovládal látku, ktorú ovládať má, nech spraví štátnu skúšku. Ale ako ho dokáže škola vzdelať, treba nechať vo väčšej miere na školy," povedal Sulík.

SaS zároveň presadzuje, aby riaditelia škôl boli manažéri, nemusia mať podľa liberálov pedagogické vzdelanie. SaS si zároveň myslí, že štát by mal rovnako pristupovať ku všetkým školám bez ohľadu na to, či sú štátne, súkromné alebo cirkevné.

Danko nemá problém rešpektovať slobodu jednotlivca, ale nazdáva sa, že priveľa slobody tisíckam škôl by mohlo priniesť akúsi anarchiu. Je skôr za to, aby sa školy vrátili prioritne do rúk štátu. "My sme urobili veľkú chybu, že sme popresúvali školstvo do područia samospráv. Štát sa naučil tak alibisticky nemocnice, školy súkať samosprávam, VÚC-kam, každému a vidíme, že to nefunguje," vyhlásil šéf národniarov.

Na Slovensku podľa neho chýba systém predškolských, školských a vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií.

Pokiaľ ide o platy učiteľov, podľa Sulíka krajina peniaze má. Poukázal na kauzy, pri ktorých štát prichádza o milióny. "Pri tom všetkom, čo sa tu rozkradne, tak tie peniaze sú," uviedol Sulík.

Rozkrádanie a nepotrestanie vinníkov prekáža aj Dankovi. Podľa neho by peniaze mohla priniesť telekomunikačná daň, ktorú SNS presadzuje. "Je trvalým prísunom pár desiatok miliónov, ktoré na navýšenie platov chýba. Ale netreba ísť na úkor iných profesií," uzavrel.

Danko odmieta registrované partnerstvá, Sulík preferuje reformy

Mimoparlamentná SNS nebude podporovať registrované partnerstvá homosexuálnych párov, ani adopcie detí týmito dvojicami, tvrdí Danko.

Šéf parlamentnej SaS Richard Sulík zdôraznil, že jeho strana adopcie nepresadzovala, registrované partnerstvá v programe má, ale uprednostňuje reformy na zlepšenie podnikateľského prostredia.

"Naša vlajková loď je Agenda 2020, a to je zlepšovanie podnikateľského prostredia. Treba zvýšiť rast ekonomiky a životnej úrovne. Registrované partnerstvá síce máme v programe a ak bude možnosť, radi to presadíme, ale našou prioritou je Agenda 2020, ekonomická reforma," povedal Sulík.

Dankova SNS registrované partnerstvá odmieta. "Nebudeme podporovať homosexuálne páry, adopcie detí homosexuálnymi pármi. To je pre nás nemenná hranica. Na tomto budem principiálne stáť," uviedol. Zdravá výchova dieťaťa je pre neho nadradená akejkoľvek sexuálnej orientácii.

Sulík upozornil, že SaS nikdy nežiadala adopcie ani manželstvo pre homosexuálne páry. "Navrhovali sme registrované partnerstvá. Nemyslíme si, že im treba hádzať polená pod nohy," podotkol Sulík.

Sulík chce 15-% rovnú daň, Danko telekomunikačnú či daň na monopoly

Predsedovia strán SaS a SNS Richard Sulík a Andrej Danko chcú znížiť dane. Obaja však po svojom. Sulík by sa chcel zaviesť rovnú daň vo výške 15 %. Danko chce osobitné dane ako napríklad daň na monopoly či telekomunikačnú daň.

"Nie je dobré, keď je štát stále väčší. Dajme ľuďom väčšiu slobodu, umožnime im, aby sa ľahšie zamestnávalo. Potom stúpne dopyt po pracovnej sile a stúpne aj cena práce. To povedie k vyššej životnej úrovni," opísal predstavu reformy z dielne parlamentnej SaS Sulík.

Peniaze na zníženie dane na 15 % vidí v treťom sociálnom balíku, ktorý avizuje Smer-SD. "Má stáť miliardu eur. Je to volebná korupcia. My vravíme, že za túto miliardu vieme znížiť rovnú daň na 15 percent," poznamenal Sulík.

Danko súhlasí, že štát sa má správať vzorovo a vynakladať svoje zdroje efektívnejšie. Zdôraznil, že SNS chce znížiť dane a zaviesť osobitné. "Hovoríme o osobitných daniach na monopoly, maloobchody z hľadiska dane z obratu, o telekomunikačnej dani. Hovoríme o tom, že strednému stavu treba uvoľniť, vyššiemu podnikateľskému stavu znížiť daň z príjmu, aby sa naštartovala ekonomika a pozrieť sa na prsty bankám," konkretizoval predstavu mimoparlamentnej SNS Danko.

Národniari chcú aj daňové oslobodenie v pásmach termálnych, minerálnych prameňov, čo by mohlo podľa nich naštartovať regióny. V súvislosti s telekomunikačnou daňou poukázal, že v Maďarsku, Španielsku či Francúzsku sa hýbe výber od 50 do 150 miliónov eur.

Sulík upozornil, že zavedenie dane na monopoly či telekomunikačnej dane sa premietne do cien a doplatia na to ľudia. "Máme predsa regulačný úrad," reagoval Danko. Sulík síce súhlasil, ale upozornil, že napríklad Úrad pre reguláciu sieťových odvetví si svoju úlohu neplní dobre.

"Regulačný úrad vie regulovať ceny aj bez toho, aby sa zaviedla nejaká špeciálna daň. Ale regulátor si nerobí svoju robotu dobre a poctivo. Keby robil, tie ceny by už boli nižšie. Regulátor si musí robiť svoju robotu riadne a nepotrebujeme nejakú daň na monopoly či telekomunikačnú daň," povedal Sulík, ktorý nepovažuje za správne ani špeciálne znižovať dane niektorým skupinám. "Ekonomike najviac pomôže jedna jediná sadzba dane," uzavrel Sulík.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce