05. 02. 2016 12:40 , článok bol aktualizovaný 05. 02. 2016 17:35 | BRATISLAVA/TASR

Sestry prijali premiérov návrh, majú však podmienky

Fico garantoval, že 55 miliónov eur, ktoré vláda vyčlenila na platy zdravotníkov, sú finančne kryté.

Zdravotné sestry pred Fakultnou nemocnicou s poliklinikou (FNsP) v Žiline.
Zdravotné sestry pred Fakultnou nemocnicou s poliklinikou (FNsP) v Žiline. Foto: TASR

Kompromisné požiadavky sestier ukazujú podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na to, že sesterské odbory a komora nemajú záujem dohodnúť sa. "Ako keby potrebovali len ďalšiu energiu, hmotu na to, aby mohli pokračovať v nátlakových akciách," povedal dnes Fico na tlačovej konferencii v Bratislave.

Sestry, ktoré odišli z nemocníc, žiada, aby sa vrátili naspäť ku pacientom. Ľudsky by to privítal. "Ak prídu naspäť, aj tie dni, ktoré nie sú v zamestnaní, im budú preplatené. Jednoducho, ako keby sa nič nestalo. Budú pokračovať ďalej v práci," uviedol.

Fico garantoval, že 55 miliónov eur, ktoré vláda vyčlenila na platy zdravotníkov, sú finančne kryté. "Čo bude napísané na platovom dekréte, to platí," poukázal. V rámci kolektívneho vyjednávania sa bude podľa neho "normálne vyjednávať, tak, ako sa to robilo aj v predchádzajúcom období.

Sestry prijali Ficov návrh

Sestry a pôrodné asistentky súhlasia s návrhom premiéra Roberta Fica, aby sa sestry vo výpovediach vrátili naspäť do práce. Žiadajú však od neho splnenie niektorých podmienok. Povedala to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.

Medzi nimi má byť napríklad pracovná zmluva na dobu neurčitú či dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach. "Len tak sa dokáže zabezpečiť adekvátna zdravotná starostlivosť," podotkla.

V žilinskej nemocnici nastupuje späť do práce 28 sestier

Naspäť do zamestnania nastupuje v žilinskej nemocnici 28 sestier. Osobne si prevzali nové platové dekréty. Informoval o tom hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Zareagovali podľa neho na slová ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD), ktorý bol osobne v nemocnici vo štvrtok (4.2.). Vyzval ich, aby sa o podmienkach práce a platovom dekréte individuálne presvedčili na personálnom oddelení nemocnice.

"Minister si veľmi váži rozhodnutie vrátiť sa k pacientom," dodal hovorca. Z nemocnice odišlo 1. februára okolo 170 sestier.

Vláda sa podľa Fica k sestrám nikdy nesprávala s dešpektom

Sestrám vyjadril rešpekt, vláda sa podľa jeho slov k sestrám nikdy nesprávala s dešpektom. Opäť zdôraznil, že jeho vláda zvýšila sestrám platy v priemere o 190 eur, kým vláda Ivety Radičovej o štyri či päť eur. Sestry v "kompromisnom návrhu" požadujú napríklad legislatívnu garanciu vyšších platov, ako im priniesol od tohto roku nový zákon. Rovnako chcú, aby sa voči tým, ktoré dali výpovede, nevyvodzovali žiadne negatívne dôsledky. Zároveň by podľa návrhu mali dostať všetky zmluvy na dobu neurčitú.

Sestry majú aj viacero konkrétnych požiadaviek pre zamestnancov vo fakultných nemocniciach v Prešove, Žiline a Trnave. Z tých od pondelka (1.2.) odišli pre hromadné výpovede stovky sestier. Odbory pre nich žiadajú v Žiline napríklad aj parkovacie karty, v Trnave zase volajú po odvolaní námestníčky pre zdravotnú starostlivosť.

K návrhu odborov sa prikláňa aj sesterská komora

"Návrh obsiahnutý v memorande s vládou SR sa týka nielen samotných miezd sestier, ktoré by mali byť upravené s účinnosťou od 1. marca 2016, ale aj úpravy pomerov v zdravotníctve, ktoré ovplyvňujú kvalitu zdravotnej starostlivosti pre pacienta," uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová.

Priblížila, že sestry požadujú optimalizáciu počtu personálu v zdravotníckych zariadeniach, zavedenie kontrolného mechanizmu na dodržiavanie počtu personálu, zmenu systému financovania zdravotníckych zariadení. "Platby musia kopírovať reálne náklady, efektívne a transparentné fungovanie zdravotníckych zariadení a v neposlednom rade odstránenie negatívnych dosahov na zamestnancov v súvislosti s podaním výpovedí," doplnila.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce