17. 02. 2016 12:05 | BRATISLAVA/TASR

Koniec výtlkom! Slováci z STU vymysleli, ako sa im vyhnúť

Pripravili aplikáciu, ktorú teraz ponúkajú vodičom, aby ju otestovali v praxi.

Príšerné cesty v okolí Prievidze
Príšerné cesty v okolí Prievidze Foto: TV Markíza,

Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity prichádzajú na pomoc vodičom, ktorí jazdia počas zimy na cestách poškodených výtlkmi. Vyvinuli aplikáciu, ktorej cieľom je zabrániť poškodeniu ich áut.

Vodičom ponúkajú, aby im pomohli aplikáciu otestovať v praxi. Môžu si ju stiahnuť z internetu. „Aplikácia pomáha šoférom vyhnúť sa výtlku a cestárom ľahšie ho nájsť," uviedla v tlačovej správe študentka a vývojárka Monika Sanyová. Jej pedagóg z fakulty Tomáš Kováčik vysvetlil, že rozhodujúce pri vývoji aplikácie bolo vytvoriť detekčný algoritmus, ktorý automaticky vyhodnocuje otrasy auta počas jazdy a výtlky ukladá na server.

„Crowdsourcingom takto získavame množstvo údajov, čo v budúcnosti umožní aj hlbšiu analýzu 'kvality' výtlkov," ozrejmil Kováčik. Univerzita používa mapy spoločnosti Google, pretože navigačné systémy sú uzatvorené a študenti s nimi nemôžu pracovať. „Radi by sme však nadviazali spoluprácu s výrobcami navigácií," doplnil pedagóg.

Vyvinuli aj ďalšie aplikácie

Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií vyvinuli i ďalšie aplikácie, niektoré sa dostali do praxe. „Multimediálny systém pre taxi služby, ktorý vyvinul absolvent Martin Polák, už dnes používa taxi služba TickTack Taxi v Prahe," priblížila manažérka STU pre komunikáciu Andrea Settey Hajdúchová. Systém podľa nej pomáha cestujúcim kontrolovať, či ich taxikári nevezú zbytočne dlhou trasou a nepredražia im tak cestu.

„Systém pomocou Google máp a GPS určí hneď po zadaní cieľa objektívnu trasu a ukáže ju cestujúcemu na zariadení. Po celý čas cesty môže cestujúci sledovať, či ho taxikár vezie po optimálnej trase a vidí, kedy príde do cieľa," vysvetlil Peter Pištek, ktorý študenta pri riešení projektu viedol.

Ďalšou novinkou študentov je Monitorovací systém v nákladnej doprave. „Napriek tomu, že sledovanie svojich vozidiel cez GPS firmy už používajú, u kamiónových prepravcov je situácia zložitejšia. Existujú riešenia navrhnuté na zákazku veľkých firiem, ktoré si malí prepravcovia nemôžu dovoliť," ozrejmila Settey Hajdúchová.

Študenti preto oslovili jedného z prepravcov a navrhli systém, ktorý sleduje polohu, tvorbu knihy jázd, servisné hlásenia a informácie a umožňuje komunikáciu dispečingu a vodičov a zadávanie itineráru.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce