18. 02. 2016 11:44 , článok bol aktualizovaný 18. 02. 2016 17:26 | GALANTA/ tvnoviny.sk, ml, TASR

V galantskej nemocnici sa z 10. poschodia zrútil výťah s opravárom (†22). Neprežil

Nemocnica v Galante je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia, ktorú vlastní finančná skupina Penta.

Dvere výťahu v galantskej nemocnici.
Dvere výťahu v galantskej nemocnici. Foto: TV Markíza

V galantskej nemocnici sa zrútil výťah, 22- ročný servisný technik pád z veľkej výšky neprežil. Tragédiu, akú nemocnica ešte nezažila preveruje polícia aj inšpektorát práce.

Najprv bolo treba odstrániť staré výťahy. Technik údajne stál na kabíne na desiatom poschodí. Demontoval štyridsaťročný výťah. Mali ho vymeniť za nový. Práve prerezával nosné laná, keď sa to stalo.

„Po prerezaní posledného nosného lana sa stará kabína aj s týmto technikom zrútila," povedal hovorca siete nemocníc Svet Zdravia Tomáš Kráľ.

Servisný technik sa zrútil do suterénu z asi tridsaťmetrovej výšky. Ihneď boli pri ňom záchranári. Hneď, ako ho vyslobodil mu poskytli prvú pomoc. Jeho zranenia boli nezlučiteľné so životom.

„Sme z toho všetci šokovaní. Vyzerá to tak, že nebol celkom dodržaný technologický plán demontáže výťahu ," priznal riaditeľ spoločnosti výťahy Zeva Alexander Pomšár.

Výmenu dvoch starých výťahov si objednala nemocnica cez firmu v Nitre. Tá si zas najala na práce spoločnosť z Bratislavy. Podľa jej riaditeľa musí mať každý montážnik najmenej desaťročnú prax. Nebohý 22-muž však desaťročné skúsenosti mať nemohol.

Podľa našich informácií zmluvu podpísala spoločnosť s montážnikom, ktorý desaťročné skúsenosti síce mal, no na výmenu výťahov poslali 22-ročného bez praxe. Navyše to vraj bol jeho prvý výjazd v novej práci. Montážnici pri takýchto prácach musia byť istení. Nebohý Dominik údajne nebol.

„Mal byť postrojom pripútaný o pevnú konzolu vodítka a keby aj tá kabína z nejakého technického dôvodu spadla dole, tak mal zostať ako horolezec na tom postroji," vysvetlil Pomšár.

Čo presne sa vo výťahovej kabíne stalo a či boli dodržané postupy bezpečnosti pri práci zisťuje polícia ale aj Inšpektorát práce.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce