07. 03. 2016 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zo sumy, ktorú zaplatíme najúspešnejším politickým stranám, sa vám zakrúti hlava

Sú dni, kedy naše platy zaujímajú politikov viac než inokedy. Ten deň bude zajtra - v utorok.

19 Kolko im volby vyniesli D.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
19 Kolko im volby vyniesli D.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg Foto: TV Markíza

Štyridsaťštyri miliónov. Toľko zaplatíme desiatim najúspešnejším politickým stranám za naše hlasy. Polovicu peňazí teraz po voľbách, zvyšok postupne ako príspevky na ich činnosť. Tam sa to ale končiť nebude! Stranám poputujú ďalšie milióny za ich poslancov. Pozrime sa, kto s čím môže počítať.

Sú dni, kedy naše platy zaujímajú politikov viac než inokedy. Ten deň bude v utorok. Štatistici oznámia, koľko sme vlani robili. A podľa toho budú financmajstri desiatich politických strán vedieť, s akým povolebným honorárom môžu od nás počítať.

 

Smer - SD dostane najviac

Hoci sa presné číslo dozvieme v utorok, makroekonomické prognózy hovoria o priemernej mzde 882 eur. Čiže 8 eur a 82 centov za jeden hlas.

Každý hlas sa počíta. No nie len vo voľbách, ale najmä po nich. Najväčšia strana na Slovensku Smer - Sociálna demokracia dostane za naše hlasy od štátu najviac.

Zisk 737-tisíc hlasov jej prinesie vyše 13 miliónov. Oveľa menej, no stále milióny dostanú za hlasy aj ďalší. Vrátane strany Mariana Kotlebu, ktorému zo štátneho prináležia 3 milióny a 700-tisíc eur. Povolebný honorár príde aj KDH a SMK. Do parlamentu sa síce nedostali, ale vo voľbách získali viac ako tri percentá.

Finálna suma - 60 miliónov eur

Spolu pre všetkých teda 44 miliónov. Alebo inak - 8,20 od každého obyvateľa Slovenska na najbližšie štyri roky. Veľa alebo málo? Na Slovensku však ani 44 miliónov za hlasy nebude konečný účet. Stranám prispejeme aj na poslanecké mandáty, ktoré vo voľbách získali.

Za stoličky dostane pridané najviac Smer - ak parlament vydrží 4 roky, môže počítať s ďalšími vyše 4 miliónmi. Všetky strany dohromady dostanú za poslancov od nás k povolebnej prémii celkovo 15 miliónov.

So 44 miliónmi za hlasy sa tak účet financovania politických strán a hnutí vyšplhá počas najbližších štyroch rokov až k 60 miliónom eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce