07. 03. 2016 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prečo mladí ľudia volia extrémizmus? Analytici v tom majú jasno

Mladí ľudia chcú byť súčasťou nejakej komunity, ktorá zväčša žije svoj život na sociálnych sieťach. Navyše z princípu sa mnohí radi búria proti akémukoľvek systému.

Dav
Dav Foto: Shutterstock.com

Mariána Kotlebu dostali do parlamentu najmä mladí prvovoliči. Odborníci za tým vidia dve veci: šéf ľudovej strany ich má podchytených cez sociálne siete a mladým imponuje rebelovanie proti systému.

Generácia, ktorá si zriedka kupuje noviny či pozerá televízor. Mladí majú drvivú väčšinu informácii z internetu. „Dieťa, ktorá nemá hodnotové mantinely, veľmi ľahko uprednostní extrémny názor, ktorým upúta, šokuje a aby to ponúkal ako najrýchlejšiu cestu, ktorou sa dá v spoločnosti dosiahnuť poriadok," zhodnotila sociologička Zuzana Kusá.

Mladí ľudia chcú byť súčasťou nejakej komunity, ktorá zväčša žije svoj život na sociálnych sieťach. Navyše z princípu sa mnohí radi búria proti akémukoľvek systému.

Rozprúdila sa debata, či sa o radikáloch dostatočne hovorí v školách. Práve tam sa totiž formujú názory mladých. „Náš školský systém neprispieva k integrácii ani k spolupatričnosti a úcte mladých ľudí. Podporuje len ich sebapresadzovanie a výkonnosť," doplnila Kusá.

 

Peter Bologa so žiakmi ale dnes o výsledkoch volieb hovoril. Podľa neho mladí iba hľadali novú tvár v politike. „Je mýtus, že tu máme 200-tisíc neonacistov. V 18 či 20 rokoch sa nepozeráte na svet tak komplikovane. Volili jednoduchý odpor voči establišmentu voči rozbujnelej korupcii," povedal riaditeľ.

Podľa neho mohlo k tomu prispieť aj to, že Kotlebu ako župana ostatní politici ignorovali a o jeho rozhodnutiach sa hovorilo málo. Grigorij Mesežnikov si myslí opak a súhlasí aj s postojom prezidenta Kisku, ktorý Mariána Kotlebu nepozval do prezidentského paláca.

„Strana, ktorá sa nachádza za hranicami politického systému, pretože ho odmieta, najlepšia taktika podľa mňa je izolácia, teda žiadna spolupráca," zhodnotil analytik Grigorij Meseznikov.

Faktom je, že Ľudová strana Naše Slovensko bude spolurozhodovať v parlamente o zásadných veciach. Pre všetkých politikov ale platí, že voliči podporujú strany len dovtedy, kým prinášajú výsledky.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce