15. 03. 2016 19:51 | BRATISLAVA/Andrea Šprochová

Učitelia známkovali učebnice. Niektorým by dali aj štvorku

Učebnicové problémy sa nepodarilo vyriešiť piatim šéfom rezortu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Viete, z akých učebníc sa učia naše deti? Podľa učiteľov sú zlé. Napríklad matematika v základných školách by to podľa nich ledva vytiahla na trojku. Problém je, že ak si chcú vybrať iné, musia to zaplatiť rodičia. Za pravdu im teraz dali aj analytici pri ministerstve školstva.

Zalistovali sme si v matematike. „Niektoré úlohy sú formulované veľmi zložito. Sčítacia pyramída, pri ktorej musí byť výsledok väčšie číslo ako je dole, tu je to naopak- Tento príklad je preto nevypočítateľný," hovorí učiteľka Denisa Kuchárová.

Učitelia hodnotili matematiku vo všetkých ročníkoch. Zle dopadla skoro pre celý 2. stupeň. Keby mali oznámkovať knihy, ktoré do škôl posiela štát, niektoré by si vraj zaslúžili aj štvorku.

Ako obstáli ďalšie knihy ministerstvo školstva zatiaľ nechce zverejniť. Štátni analytici však v učebniciach majú jasno, vydali vlastnú štúdiu.

„Za najväčšie výzvy učebnicového systému považujeme otáznu kvalitu niektorých učebníc, ako aj obmedzenú možnosť výberu z viacerých učebníc," vysvetľuje riaditeľ Inštitútu vzdelávacej politiky Matej Šiškovič.

Štát síce ponúka na každý predmet jednu učebnicu bezplatne, problém je, že mnohým učiteľom nevyhovuje. „Na začiatku školského roka prosíme rodičov, či by boli ochotní kúpiť učebnice, ktoré zlepšujú pracovný proces," povedala nám učiteľka Andrea Bachratá.

 

Analytici odporúčajú, aby štát ponúkal školách viac kníh na výber bez platenia alebo nech na ne štát aspoň prispeje tak, ako pri angličtine. „Po tom, čo ministerstvo školstva dalo školám možnosť vybrať si z viacerých učebníc angličtiny, malo v pláne otvoriť učebnicový trh pre ďalšie," vysvetlila hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

To už nestihlo. Úplne nezmizol ani problém s dodávkou kníh. Vlani si školy objednali vyše 3,5 milióna kusov. Dostali tretinu. Šéf školských analytikov hovorí, že to nemusí byť až tak zlé ako sa na prvý pohľad zdá.

„Ministerstvo nemá evidenciu, aké učebnice sú v školách, či všetky požiadavky sú oprávnené," dodala.

Prísnejšie kritériá na učebnice a viac kníh na výber, tak aby rodičia už neplatili. Budúci minister už má pripravenú analýzu. Otázne je, či sa ňou bude riadiť. Učebnicové problémy sa nepodarilo vyriešiť piatim šéfom rezortu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce