23. 03. 2016 09:21 , článok bol aktualizovaný 23. 03. 2016 19:52 | BRATISLAVA/TASR, mm

Kiska vymenoval predsedu Smeru-SD Roberta Fica do čela novej vlády

Kiska vzápätí vymenoval predsedu Smeru-SD Roberta Fica do čela novej vlády.

Robert Fico a Andrej Kiska.
Robert Fico a Andrej Kiska. Foto: TASR
Z otvorenia ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky
Na snímke poslanec SaS Ondrej Dostál a poslankyňa OĽANO-NOVA Viera Dubačová
Z otvorenia ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky

Poslanci Národnej rady SR, zvolení v parlamentných voľbách 5. marca, dnes vstúpili do siedmeho volebného obdobia. Na ustanovujúcej schôdzi, ktorá sa začala o 09.00 h, už poslancami zložili poslanecký sľub a ujali sa svojich mandátov.

Priamy prenos z NR SR môžete sledovať TU.

ONLINE

19.50 - Prezident SR Andrej Kiska prijal dnes z rúk Roberta Fica demisiu doterajšej vlády. Jednofarebný kabinet zložený z predstaviteľov a nominantov strany Smer-SD oficiálne skončil svoje štvorročné pôsobenie. Kiska vzápätí vymenoval predsedu Smeru-SD Roberta Fica do čela novej vlády. Nový premiér odovzdal prezidentovi návrh na jej vymenovanie. Ministrov hlava štátu ustanoví dnes po krátkej prestávke.

18.50 - Spor koalície a opozície o parlamentné výbory sa bude riešiť na najbližšej schôdzi parlamentu.

17.20 - Pozrite si zhrnutie doterajšie diania v NR SR.

 

16.51 - Vládna koalícia nerešpektuje výsledok parlamentných volieb a vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť si chce zabezpečiť superväčšinu. V pléne parlamentu to dnes vyhlásil opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).

Poslanec upozornil, že koalícia má 81 poslancov a opozícia 69. "Teda pomer hlasov vo výboroch je 8:7 či 7:6. Je zarážajúce, že pri niektorých kľúčových výboroch tento pomer rešpektovaný nie je. Takéto rozloženie výborov tu bolo za vlády Vladimíra Mečiara. V brannobezpečnostnom výbore bol doteraz pomer hlasov koalície a opozície 7:6, teraz to má byť 7:5, pritom koalícia má menej hlasov ako v minulom volebnom období. Tento výbor bude kľúčový na to, aby sa na ňom rokovalo o rôznych kauzách a korupcii, a zrejme bude výbor potrebné zvolávať často," povedal Lipšic.

Podľa jeho slov koaličné strany od začiatku verbálne deklarujú ochotu, aby opozícia mohla čo najviac kontrolovať. "Hlasovanie o rozdelení poslancov do výborov teda bude lakmusovým papierikom o tom, ako koalícia drží svoje slovo. Nepovažujem za náhodu, že koalícia chce mať v tomto výbore superväčšinu, ktorá nezodpovedá pomerom rozloženia síl v pléne. Je to neakceptovateľné," zdôraznil Lipšic a navrhol, aby sa pomer síl v tomto výbore vrátil na úroveň 7:6.

Jeho kritiku podporil aj podpredseda SaS Ľubomír Galko či šéf poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka. Podľa šéfa OĽaNO-NOVA Igora Matoviča majú koaličné strany Most-Híd a #Sieť podporou Lipšicovej zmeny možnosť urobiť prvé protikorupčné opatrenie v praxi. "Ukáže sa, ktorou cestou sa vydáte," odkázal.

Miroslav Beblavý (nezaradený) vyhlásil, že sa po rokoch vracia tzv. trestný výbor pre neposlušných poslancov. Beblavý aj Zsolt Simon (nezaradený), ktorí odišli z materských strán pre nespokojnosť so vznikajúcou koalíciou, boli proti ich vôli zaradení do Zahraničného výboru NR SR.

"Ja som sa nikdy neštítil žiadnej práce. Ale v strane #Sieť som bol zodpovedný za program v oblasti verejných financií, preto vnímam ako povinnosť voči svojim voličom zaoberať sa témami, za ktoré ma sem zvolili. Preto navrhujem, aby som bol zaradený do Výboru NR SR pre financie a rozpočet," povedal Beblavý a osobne sa obrátil na niektorých koaličných poslancov, napr. na svojho bývalého straníckeho šéfa Radoslava Procházku (#Sieť), Luciu Žitňanskú (Most-Híd) či Petra Kresáka (Most-Híd), aby jeho návrh podporili.

Procházka tvrdí, že návrh Beblavého podporí, ale dodáva, že koalícia nemôže v takomto výbore stratiť väčšinu. "Ak sa opozícia dohodne, podporím to," uistil. Beblavý ho však upozornil, že aktuálny návrh je v tomto výbore 7:5 v prospech koalície, a keď sa tam presunie on, bude 7:6, takže koalícia o väčšinu nepríde.

15.51 - Politika v Národnej rade SR má byť kultúrna. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii nový predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

"Mojou veľkou ambíciou v Národnej rade SR je vniesť kultúru, dôstojnosť, slušné správanie. Správanie, kde sa ctí opozícia, iný názor, správanie, kde sa nerobia teatrálne gestá," vyhlásil.

Verí, že nové zloženie parlamentu môže byť dobrým kolektívom a že môže riešiť problémy ľudí. "Budem vždy poslancom Národnej rady hovoriť, aby nezabudli na občanov, na ľudí bez ohľadu na farbu pleti a národnosť," povedal. Chce apelovať na poslancov, aby spolu viedli dialóg a neurážali sa.

V pláne má aj riešiť bezpečnosť v zákonodarnom zbore. "Urobím všetko pre to, aby jedinou zbraňou v Národnej rade bolo slovo," vyhlásil Danko. Chce hovoriť s úradom pre ochranu ústavných činiteľov o tom, ako predísť tomu, aby poslanci nosili do parlamentu zbrane.

V súvislosti s kauzou Gorila uviedol, že chce, aby bola došetrená. Neodpovedal, či sa bude pýtať premiéra Roberta Fica (Smer-SD), či bol v byte na Vazovovej ulici, ktorý sa spomína v spise Gorila. Danko je zástancom princípu "padni komu padni".

15.38 - Podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) sa neobáva o svoj život v súvislosti s tým, že poslanec za ĽSNS priniesol do parlamentu zbraň.

"Je tu zákaz nosiť zbrane, má to tak zostať. To by sme boli na pokraji všetkého, keby sme sa obávali o svoj život v parlamente," povedal Glváč s tým, že daný poslanec pred vstupom do parlamentu zbraň odovzdal.

Glváč sa bude o chode schôdzí učiť od svojich skúsenejších kolegov. "Bude to niečo nové, vstupujem sem s veľkou pokorou. Parlament je rôznorodý, začiatky budú ťažké. Musíme sa spoľahnúť na Bélu Bugára (Most-Híd), ktorý má najväčšie skúsenosti s vedením schôdzí. Bude nás musieť zasvätiť do tajov vedenia parlamentu," poznamenal.

Exminister obrany je po novom aj predsedom klubu Smeru-SD. Nahradil Janu Laššákovú, ktorá sa preslávila svojím palcom. Ním signalizovala kolegom, ako majú hlasovať. Signalizovať hlasovanie bude aj Glváč. Pripomína, že to robia všetky strany. "Každý klub sa takto dorozumieva," uzavrel.

Na snímke novovymenovaný podpredseda NRSR Martin Glváč
Na snímke novovymenovaný podpredseda NRSR Martin Glváč Foto: TASR
 

15.15 - Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (#Sieť) chce zachovať kultúru v parlamente, obrusovať hrany a zachovať pokoj v snemovni. Kreslo podpredsedu je pre neho výzva.

"Som veľmi rád, že som neprešiel len koaličnou väčšinou, ale že ma volili aj kolegovia z opozície. To je pre mňa výzva, aby sme všetci pôsobili tak, aby sme sa nemuseli v národnej rade hanbiť pred ľuďmi, ktorí nám dali svoj hlas," uviedol pre TASR Hrnčiar.

Pokiaľ ide o zbrane, chce hovoriť o riešení. Zatiaľ však nevie, aké by malo byť. "Neviem si osobne predstaviť, že by poslanci museli pred každým vstupom do budovy prejsť kontrolou. Ale keď sa väčšina rozhodne, budem to akceptovať," poznamenal.

Na snímke novovymenovaný podpredseda NRSR Andrej Hrnčiar
Na snímke novovymenovaný podpredseda NRSR Andrej Hrnčiar Foto: TASR
 

14.58 - Móda v parlamente: Takto sa obliekli političky na prvú schôdzu. Viac nájdete TU.

14.35 - Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) nemá vo funkcii veľké plány, chce však dosiahnuť, aby v snemovni nedochádzalo k nejakým excesom. Zároveň sa bude usilovať o to, aby v parlamente neboli zbrane. Tie nosia poslanci za ĽSNS.

"Vystrašila ma zbraň v parlamente. Mne je jedno, že to má niekto v legálnej držbe, ale ja sa necítim komfortne, keď mám sedieť v sále s niekým, kto môže mať kvér pri sebe. V tej sále dochádza k rôznym emóciám. Nechcem nikomu krivdiť, možno je to psychicky stabilný človek, ale možno aj nie. Nepáči sa mi to, zbrane nepatria do parlamentu. Ako podpredsedníčka to bude riešiť," povedala Nicholsonová, podľa ktorej nie je v poriadku, aby poslanci nosili do parlamentu zbraň.

Na nové zloženie parlamentu si bude musieť zvyknúť, ale teší ju, že sa do snemovne dostalo viac ľudí, ktorí zrejme budú chcieť prejaviť svoj názor. Teší ju aj účasť žien, ktoré podľa nej vyzerajú, že nebudú len ticho sedieť. Nicholsonová však bude rada, keď v pléne nebude dochádzať k excesom.

"Je v poriadku, keď poslanci hovoria, pokojne nech sú v tom aj emócie, ja som priateľom emócií. Ale aj tie emócie sa môžu krotiť a nemusíme blokovať ten kecpult a nemusí tam dochádzať k extrémnym situáciám. A keď toto budem schopná zvládnuť, tak potom si zagratulujem," uzavrela.

Na snímke novovymenovaná podpredsedníčka NRSR Lucia Nicholsonová
Na snímke novovymenovaná podpredsedníčka NRSR Lucia Nicholsonová Foto: TASR
 

14.22 - Poslanci si zvolili podpredsedov NR SR: Béla Bugár, Andrej Hrnčiar, Martin Glváč a Lucia Nicholsonová.

14.14 - Poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) plánuje chodiť do parlamentu na bicykli. Prišla tak aj na dnešnú ustanovujúcu schôdzu parlamentu. Bola by rada, keby sa k nej pridali aj ďalší zákonodarcovia.

"Som fanúšik cyklokoalície. Mrzí ma len to, že ten môj bicykel je zatiaľ osamotený. Budem rada, keď sa pripoja ďalší," povedala. Zloženie parlamentu vníma ako výsledok rozhodnutia voličov. "Ľudia chceli takýto parlament, tak je taký, a tak budem pristupovať ku kolegom, ktorí tu sedia," poznamenala.

Strach v parlamente nemá, napriek tomu, že minimálne jeden poslanec za ĽSNS priniesol do budovy zbraň. "Prekvapilo ma, že niektorí sa cítia ohrození, keď si museli priniesť zbraň. Ale ja strach nemám, cítim sa tu veľmi bezpečne," poznamenala.

Žiadne väčšie problémy v parlamente nemala zatiaľ ani poslankyňa na vozíčku Silvia Petruchová z OĽaNO-NOVA. Komplikácie má ale s presunmi. Potrebuje si viac zmanažovať čas a skoordinovať sa so svojím asistentom. Toho jej robí otec.

Dusno prekážalo v snemovni poslankyni Martine Šimkovičovej. Na otázku či očakáva aj iné dusno v pléne odvetila: "Vzhľadom na zloženie vlády to bude pestré, tak sa máme na čo tešiť." Bude pracovať v ľudskoprávnom výbore. Čo presne tam chce riešiť zatiaľ nevie. Pôvodne mala byť v sociálnom výbore. "Mala som sa venovať sociálnym veciam, ale uvidíme, je tam čomu sa venovať," uviedla.

13.52 - Národná rada SR bude mať štyroch podpredsedov ako doteraz. Rozhodli o tom poslanci hlasovaním. Líder ĽSNS Marian Kotleba navrhoval zníženie počtu na troch. Jeho návrh podporilo 16 poslancov. Okrem členov klubu ĽSNS aj Martina Šimkovičová a Zuzana Šebová (obe Sme rodina).

"V predvolebnom čase zaznievali od opozičných aj koaličných strán vyjadrenia o potrebe zoštíhlenia štátu. O potrebe vybudovania efektívneho štátu, ktorý bude menej míňať na seba a viac sa bude zaoberať problémami ľudí. Je to myšlienka, ktorá nás všetkých spája," odôvodnil svoj návrh Kotleba.

Poslanci koalície aj opozície mu pripomenuli, že na rokovaniach o prerozdelení postov v parlamente súhlasil s tým, aby boli štyria podpredsedovia parlamentu. "Boli dohodnuté podmienky práce. Je elementárna slušnosť ctiť dohody," vyhlásil Martin Poliačik (SaS). Upozornil, že podpredsedovia parlamentu majú často veľa práce, zvlášť, ak sú niekoľkodňové schôdze, ktoré sa naťahujú až do noci. "Musia sa striedať v záujme zachovania kontinuity," vysvetlil.

13.12 - Predsedom Národnej rady SR sa dnes stal líder SNS Andrej Danko. V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 112 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. Danko, ktorý sa dnes stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, vo funkcii šéfa NR SR nahradil Petra Pellegriniho (Smer-SD).

12.40 - Poslanci majú do 13.00 hod. prestávku

12.32 - Politické strany, ktoré boli 5. marca zvolené do Národnej rady SR, dnes vytvorili poslanecké kluby. V parlamente tak bude pôsobiť sedem klubov, čo plénum zobralo na vedomie.

Najsilnejší klub, s počtom členov 49, bude mať Smer-SD a jeho predsedom je Martin Glváč. Druhý najpočetnejší klub má opozičná SaS (21 poslancov), na čele klubu je Martin Poliačik.

Nasledujú OĽaNO-NOVA (19) s predsedom klubu Richardom Vašečkom, SNS (15) so šéfom klubu Tiborom Bernaťákom, klubu ĽSNS (14) predsedá Marian Kotleta, klubu Sme rodina (11) Boris Kollár a klubu Mostu-Híd (10) Gábor Gál.

Do parlamentu bola zvolená aj strana #Sieť. Tá však prišla o troch poslancov, ktorí nesúhlasili so vstupom ich strany do novej koalície. Počet poslancov za #Sieť tak klesol na sedem, pričom minimum na vytvorenie klubu je osem členov. Poslanci #Siete tak budú evidovaní ako nezaradení.

Poslanecký klub dostáva zo štátneho rozpočtu príspevok na jeho fungovanie. Predsedovia klubov majú zase právo zúčastňovať sa poslaneckých grémií.

11.50 - Poslanci pokračujú v rokovaní o ďalších parlamentných funkciách.

11.15 - V parlamente vyhlásili prestávku. Poslanci budú pokračovať o 11.45 hod.

11.09 - Predsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií sa stal Marin Poliačik (SaS)

11.08 - Máme tu prvé výsledky hlasovania: Predsedom Mandátového a imunitného výboru sa stal Richard Raši (Smer-SD).

10.50 - Poslanci v tajom hlasovaní dohlasovali. Kým nebudú známe výsledky, tak je v parlamente prestávka.

10.32 - Rozdelenie výborov

Opozičné strany budú mať predsedov v Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti NBÚ, Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti SIS, Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, ako aj vo Výbore NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Opoziční poslanci budú aj na čele Výboru NR SR pre hospodárstvo, Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a vo Výbore NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Opozičný nominant bude aj v čele osemčlennej komisie na kontrolu používania informačno-technických prostriedkov.

Koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť si prerozdelí zvyšných 11 výborov. Ide o Zahraničný výbor NR SR, Mandátový a imunitný výbor NR SR, Výbor NR SR pre európske záležitosti, Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre financie a rozpočet, Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, Výbor NR SR pre sociálne veci, Výbor NR SR pre zdravotníctvo, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a Výbor NR SR pre kultúru a médiá.

10.25 - Poslanci idú voliť poslancov do parlamentných funkcií.

10.20 - Nasleduje krátka prestávka.

10.20 - Všetci náhradníci zložili sľub.

10.08 - Dosluhujúci predseda NR SR Peter Pellegrini vymenoval náhradníkov, ktorí sa do parlamentu dostali na základe toho, že niektorí poslanci sa posunuli do exekutívy alebo sa vzdali mandátu. Teraz zložia poslanecký sľub.

10.06 - Všetci poslanci zložili sľub.

10.02 - Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) sa pred sľubom prežehnal. Sľub zložil aj jeho predseda Boris Kollár.

09.54 - Sľub zložil už aj Miroslav Beblavý a Simona Petrík, ktorí vstupujú do parlamentu ako nezávislí, keďže odišli zo strany #Sieť hneď po voľbách.

09.52 - Na Ondreja Dostála a Vieru Dubačovú už reagovali aj predstavitelia ĽS NS

Poslanci Národnej rady SR Viera Dubačová a Ondrej Dostál (obaja OĽaNO-NOVA) si na dnešnej ustanovujúcej schôdzi parlamentu žltou hviezdou na hrudi pripomínajú premenu Nemecka na nacistickú diktatúru. Židovskú hviezdu si pripli aj preto, aby upozornili na nebezpečenstvo fašistov v parlamente.

Poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) Milan Mazurek sa k žltej hviezde na hrudi niektorých poslancov veľmi vyjadrovať nechcel. "Nie som Žid, nemám si o tom čo myslieť," povedal. Jeho stranícky kolega Milan Uhrík považuje hviezdu u poslancov za cirkus. "Je to cirkus, nedôstojné tohto miesta," reagoval pre TASR a zároveň sa pýta, čo s tým má ĽSNS.

Označenie fašisti odmietol. "My sa za fašistov vonkoncom nepovažujeme," vyhlásil. Členovia ĽSNS sa podľa neho považujú za normálnych slušných ľudí, ktorí chcú, aby zákony platili pre všetkých rovnako.

Potvrdil, že poslanci za ĽSNS nosia po vonku zbrane, pri vstupe do parlamentu ich odkladajú. Budú v tom aj pokračovať, keďže sa podľa Uhríka cítia ohrození. "My sa cítime ohrození, našich členov niekoľkokrát napadli aktivisti, feťáci," povedal s tým, že oni ľudí nenapádajú.

09.45 - Svoj sľub zložil predseda ĽS NS Marian Kotleba, ale aj Martin Beluský, ktorý si bol pred pár dňami uctiť prvý Slovenský štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa.

09.43 - Do parlamentu sa dostali opäť aj starostovia a primátori miest a obcí. Svoj sľub práve zložil Richard Raši (primátor Košíc) a Jana Vaľová (primátorka Humenného). Obaja kandidovali za stranu Smer-SD.

V zmysle novely zákona, ktorá je účinná od 5. marca 2016, ak primátorovi mesta alebo starostovi obce patrí aj plat poslanca NR SR, počas poberania platu poslanca NR SR, patrí primátorovi mesta alebo starostovi obce plat najviac v sume minimálnej mzdy, t. j. 405 eur.

09.40 - Svoj sľub zložil aj učiteľ Oto Žarnay, ktorého vyhodili za to, že poukázal na nehospodárne metódy na škole. Dostal za to okamžitú výpoveď.

09.36 - Národnú radu si budete môcť pozrieť aj virtuálne

Národná rada (NR) SR sa v najbližších týždňoch stane súčasťou Google Cultural Institute. Verejnosť si tak bude môcť budovu parlamentu prezrieť aj virtuálne. Spolu s Bratislavským hradom sa NR SR v tomto roku pripojí k svetoznámym miestam, ako sú zámky vo Versailles alebo Biely dom, ktoré sprístupnili svoje priestory a umelecké objekty online, formou digitálnej exhibície.

09.25 - Takto budú poslanci sedieť nasledujúce 4 roky.

995369_10153836169786348_5510195320206250148_n.jpg
 

09.12 - Poslanci Ondrej Dostál a Viera Dubačová prišli do parlamentu s odznakom židovskej hviezdy. Vraj na znak toho, že pred 83 rokmi sa moci chytil Adolf Hitler.

Na snímke poslanec SaS Ondrej Dostál a poslankyňa OĽANO-NOVA Viera Dubačová
Na snímke poslanec SaS Ondrej Dostál a poslankyňa OĽANO-NOVA Viera Dubačová Foto: TASR
 

09.00 - Poslanci žali skladať sľuby. Prvý bol Peter Pellegrini

Voľba parlamentných orgánov

Na programe 20-bodovej schôdze bude aj tajná voľba predsedu Národnej rady SR. Stať sa ním má šéf SNS Andrej Danko, ktorý po svojom zvolení prevezme od Pellegriniho vedenie schôdze. Tá bude pokračovať tajnou voľbou štyroch podpredsedov snemovne. Za Smer-SD kandiduje Martin Glváč, za Most-Híd Béla Bugár, za #Sieť Andrej Hrnčiar a ako zástupca opozície je nominovaná Lucia Nicholsonová (SaS).

Ďalšia tajná voľba sa bude týkať predsedov 19 parlamentných výborov. Štvorčlenná koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť obsadí 11 kresiel, opozičným stranám SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina pripadlo spolu osem predsedníckych pozícií. Opozičná ĽSNS nebude mať žiadneho predsedu výboru.

Poslanci si na ustanovujúcej schôdzi utvoria aj poslanecké kluby. Najsilnejší s počtom členov 49 bude mať Smer-SD, druhý najpočetnejší klub má opozičná SaS (21 poslancov). Nasledujú OĽaNO-NOVA (19), SNS (15), ĽSNS (14) a Sme rodina (11). Most-Híd a #Sieť už prišli o niektorých poslancov, ktorí nesúhlasili so vstupom ich strany do takejto koalície. Bugárovcov tak bude zastupovať desať poslancov a #Sieť len sedem. V prípade strany Radoslava Procházku tento počet na vytvorenie poslaneckého klubu nestačí. Ak nedôjde k inej dohode, poslanci #Siete budú evidovaní ako nezaradení.

Vznik novej vlády

Po ustanovujúcej schôdzi zloží dosluhujúca jednofarebná vláda Roberta Fica (Smer-SD) do rúk prezidenta SR Andreja Kisku demisiu. Fico vzápätí podá hlave štátu návrh na vymenovanie novej vlády. Štyri strany, ktoré v utorok (22.3.) podpísali koaličnú dohodu, si rozdelili vládne posty tak, že Smer-SD bude mať v kabinete deväť členov, SNS troch, Most-Híd dvoch a #Sieť jedného.

Premiérom bude naďalej Robert Fico, vicepremiérom pre investície Peter Pellegrini. Rezort vnútra naďalej povedie Robert Kaliňák, financie Peter Kažimír, zahraničné veci Miroslav Lajčák, kultúru Marek Maďarič, ministerstvo práce Ján Richter, ministrom zdravotníctva bude Tomáš Drucker a ministrom hospodárstva Peter Žiga.

SNS na post ministra obrany nominuje Petra Gajdoša, za ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a na rezort školstva Petra Plavčana. Most-Híd posiela na ministerstvo spravodlivosti Luciu Žitňanskú a rezort životného prostredia povedie László Solymos. Jediným zástupcom #Siete v novej vláde bude minister dopravy Roman Brecely.

vlada_01.jpg
 

vlada_02.jpg
 


VIAC Z Domáce