31. 03. 2016 11:57 , článok bol aktualizovaný 31. 03. 2016 14:05 | BUDAPEŠŤ/TASR, TV Markíza

Dve doživotia za dva dni. Roháč alias Potkan dostal najvyšší trest aj v Maďarsku

Slováka bude podľa verdiktu prvostupňového súdu možné pustiť na slobodu podmienečne najskôr o 30 rokov.

Jozef Roháč
Jozef Roháč Foto: TV Markíza

Maďarský súd hlavného mesta dnes v zlúčenom súdnom procese týkajúcom sa bombového útoku na budapeštianskej ulici Aranykéz v roku 1988 a dvoch prípadov vrážd vykonaných v Budapešti v roku 1998 odsúdil hlavného obvineného Slováka Jozefa Roháča alias Potkana na trest doživotného odňatia slobody.

Slováka bude podľa verdiktu prvostupňového súdu možné pustiť na slobodu podmienečne najskôr o 30 rokov. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Tamása P. odsúdil súd na 13 rokov väzenia, pričom týchto dvoch obvinených oslobodil od niektorých bodov obžaloby. Attilu F. a ďalšieho občana SR obvineného zo spolupáchateľstva, Ladislava T., súd oslobodil od všetkých bodov obžaloby.

 

Súd uznal Jozefa R. za vinného z viacnásobnej úkladnej vraždy a zo zneužitia strelnej zbrane a streliva, preto mu vymeral doživotný trest. Súčasťou verdiktu je aj definitívne vyhostenie Jozefa R. z Maďarska. Slovák je podľa súdu zodpovedný za budapeštiansky atentát i za vraždu maďarského podnikateľa Jánosa Fenyőa. V kauze Cinóber sa jeho vina nepreukázala.

Súdne trovy vo výške 32 miliónov forintov (101.817 eur) musia uhradiť Jozef R. a Tamás P. Všetky zúčastnené strany káuz sa proti rozsudkom odvolali.

Súd v tomto procese pojednával takmer 50 dní, vypočul stovku svedkov a mnoho expertov z oblastí genetiky, chémie, fyziky, výbušnín, biomechaniky či lekárstva. Senát napokon verdikt založil na vzorkách DNA, záznamoch bezpečnostných kamier a výpovediach niekoľkých spoľahlivých svedkov.

Roháča zadržali vo februári 2011 na Slovensku na základe európskeho zatykača vydaného v Maďarsku. Od 18. apríla 2011 je vo vyšetrovacej väzbe v Maďarsku. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici ho odsúdil v stredu na doživotie spolu s bossom gangu sýkorovcov Róbertom Lališom a Ivanom Cuperom. Ten ako jediný prišiel na vyhlásenie verdiktu. Rozsudok nie je ešte právoplatný. Obžaloba mužov obvinila zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 - Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce