01. 04. 2016 12:06 , článok bol aktualizovaný 01. 04. 2016 15:10 | BRATISLAVA/TASR, zg

Obnovili vyšetrovanie Remiášovej vraždy

Jeho auto vybuchlo večer 29.apríla 1996 a v plameňoch zahynul aj sám vodič.

Na snímke je fotografia Róberta Remiáša uprostred kvetov na mieste tragickej nehody.
Na snímke je fotografia Róberta Remiáša uprostred kvetov na mieste tragickej nehody. Foto: TASR

Po 20 rokoch polícia obnovila vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša, ktorý mal byť spojkou korunného svedka zavlečenia syna exprezidenta Michala Kováča Oskara Fegyveresa. Ako prvý o tom informoval portál sme.sk.

Vyšetrovateľ Policajného zboru vydal 8. februára tohto roka uznesenie, ktorým pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Remiáša z apríla 1996. Na vydanie tohto rozhodnutia dal písomný pokyn prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Informovali hovorca Prezídia PZ Michal Slivka a hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Polícia v trestnom stíhaní pokračuje, keďže pominuli dôvody jeho prerušenia. "Národná kriminálna agentúra sa snaží objasniť okrem iných aj trestné činy, v ktorých bolo trestné stíhanie prerušené. Nakoľko sú v trestnej veci vykonávané procesné úkony, viac informácií nie je možné poskytnúť," uviedol Slivka pre TASR.

 

Podľa GP SR skutok kvalifikovali ako trestný čin vraždy. V stíhaní pokračujú, keďže vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré by mohli objasniť skutok a odhaliť páchateľa trestného činu.

"V tejto súvislosti uvádzame, že odsúdený Mikuláš Č. nekontaktoval príslušného prokurátora so žiadosťou o výsluch. Jeho výsluch bol vykonaný ešte v roku 2002 pred prerušením trestného stíhania. Dôvodom na pokračovanie v trestnom stíhaní boli iné relevantné skutočnosti, než už spomenutá výpoveď," ozrejmila Predajňová.

Ako zomrel Remiáš?

Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Muž mal byť spojkou s bývalým príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý mal vypovedať, že na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča sa podieľala tajná služba. Policajný vyšetrovateľ obvinil z vraždy Remiáša dvoch údajných vykonávateľov Jozefa Roháča a Imricha Oláha.

Kvety zdobia miesto tragickej smrti Róberta Remiáša v Bratislave na Karloveskej ulici.
Kvety zdobia miesto tragickej smrti Róberta Remiáša v Bratislave na Karloveskej ulici. Foto: TASR
 

Na mieste vraždy v Bratislave na Karloveskej ceste je dnes kríž. Z prípravy vraždy bola podozrivá vtedajšia tajná služba. V súvislosti s vraždou bol obvinený vtedajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa, ktorého však neskôr súd zbavil obvinenia.

Remiáš pomáhal Oskarovi Fegyveresovi, ktorý bol korunným svedkom v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny.

Na archívnej snímke z 26. júna 1996 Michal Kováč mladší na hraničnom priechode Bratislava-Berg.
Na archívnej snímke z 26. júna 1996 Michal Kováč mladší na hraničnom priechode Bratislava-Berg. Foto: TASR
 

Šéf vyšetrovateľov polície Jaroslav Ivor v roku 1999 uviedol, že Remiáša sa podarilo zavraždiť až na druhý pokus. Ešte pred 31. augustom 1995, kedy bol unesený exprezidentov syn Michal Kováč ml., mal Miroslav Sýkora požiadať Jozefa Roháča, aby zabezpečil výbušninu, zhotovil nástražný výbušný systém a umiestnil ho pod vozidlo BMW Remiášovej manželky.

Iniciáciu výbušného systému mal zabezpečiť Imrich Oláh spolu s dvoma mužmi. Tento systém však zlyhal. Nový nástražný výbušný systém niekedy medzi 31. augustom 1995 a 29. aprílom 1996 umiestnili pod zadnú nápravu vozidla. Remiáš zomrel na šok, spôsobený v dôsledku nadmerných účinkov ohňa a vysokej teploty.

Pre údajný návod na vraždu Remiáša bol od decembra 2002 stíhaný aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Ten obvinenie označil za vykonštruované. Na vražde sa mal podieľať aj bývalý boss bratislavského podsvetia Miroslav Sýkora, u ktorého si podľa obvinenia Ivan Lexa vraždu objednal. Miroslava Sýkoru zavraždili 6. februára 1997 pri bratislavskom hoteli Holiday Inn.

Bratislavská krajská prokuratúra zastavila trestné stíhanie Imricha Oláha a Jozefa Roháča za vraždu Róberta Remiáša dňa 18. septembra 2006. "Vyšetrovaním bolo preukázané, že títo dvaja obvinení skutok nespáchali," uviedol vtedajší generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka. V roku 2006 taktiež zastavili trestné stíhanie Ivana Lexu.

Ospravedlnila sa až vláda Radičovej

V roku 2012 sa vláda Ivety Radičovej ospravedlnila rodine Michala Kováča a Remiášovým blízkym príbuzným za to, že sa nevyšetrilo vážne podozrenie účasti štátnych orgánov na trestnej činnosti, pričom konaním predstaviteľov iných štátnych orgánov nebolo umožnené, aby tieto činy boli riadne vyšetrené a ich vinníci potrestaní.

V parlamente sa však nikdy nenašla ústavná väčšina, ktorá by zrušila amnestie Vladimíra Mečiara ako zastupujúceho prezidenta z roku 1998.

Podľa vlády Ivety Radičovej amnestie znemožnili dôsledné vyšetrenie a spravodlivé uzavretie trestných činov súvisiacich so zavlečením prezidentovho syna Michala Kováča do zahraničia.

"Boli udelené v súvislosti so skutkami, pri ktorých dodnes existuje podozrenie, že sa na trestnej činnosti podieľali štátne orgány," zdôraznila vláda vo vyhlásení v roku 2012.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce