04. 04. 2016 19:20 | BUDAPEŠŤ/TV Markíza

Inteligentné kamery v Maďarsku sú hrozbou aj pre slovenských vodičov

Od polnoci vás nielenže namerajú, ale zistia aj či ste pripútaní, alebo či telefonujete.

V Maďarsku pribudli inteligentné kamery
V Maďarsku pribudli inteligentné kamery Foto: TV Markíza

Vodiči, ktorí sa chystajú cestovať cez Maďarsko by sa mali mať na pozore. Od zajtrajšieho rána tam spúšťajú stovky kamier, ktoré sú schopné okrem merania rýchlosti odhaliť aj to, či je vodič pripútaní, alebo či telefonujete. Obdobné kamery mali byť aj u nás, ale prišla zmena.

Až 365 kamier je schopných vyhodnocovať nielen rýchlosť auta, ale aj to či autá majú platnú STKáčku aj Emisnú kontrolu. A tiež či telefonujete alebo nie ste zapásaní.

Inštitút objektívnej zodpovednosti už funguje nielen v Maďarsku, ale aj vo Švédsku, Holandsku, či vo Veľkej Británii a Francúzsku. Vo všetkých týchto krajinách bola po zavedení objektívnej zodpovednosti znížená dopravná nehodovosť.

Aj u nás sa ešte pred voľbami hovorilo o stovkách inteligentných kamier. Smer ich chcel SNS proti nim brojila. Hoci už bol vypísaný tender, po vytvorení novej koalície ho zrušili. Podľa dopravného experta je najdôležitejšia široká akceptácia verejnosťou.

Najnižšia pokuta v Maďarsku pre motoristu je okolo 30 tisíc forintov, čo je v prepočte asi 100€. Inštruktorka autoškoly si myslí, že ak by bol systém u nás, vodiči by šli pomalšie len na miestach, o ktorých by vedeli, že na ne hľadia kamery.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce