11. 04. 2016 17:19 | SVIDNÍK/TV MARKÍZA

Operácie v horúčavách minulosťou. Vo Svidníku sa konečne dočkajú klimatizácie

Miestnosti bez klimatizácie a otvorené okná k sebe patria.

17 SK Konecne klima.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
17 SK Konecne klima.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Plánované operácie len skoro ráno, lebo na operačných sálach je cez deň horúco. Bežná realita slovenského zdravotníctva, keď sa vonku oteplí. Hoci sa niekomu zdá klimatizácia v nemocniciach úplne prirodzená, nie je to tak. Miestnosti bez klimatizácie a otvorené okná k sebe patria. No nie v nemocniciach, tobôž nie pri operačných sálach.

 

Štandard operačných sál dosiahli vo svidníckej nemocnici kompletnou rekonštrukciou, ale hlavne doteraz chýbajúcou klimatizáciou. Klimatizácia by mala byť v operačných sálach úplnou samozrejmosťou. V špičkovom operačnom centre v Košiciach - Šaci sú ešte ďalej. Je tam veľa hi-tech špičkového vybavenia, takže je to skutočne také, čím sme dobehli svet.

V Šaci je pacient na každej z piatich operačných sál neustále pod dozorom troch monitorov. Lekár má rovnako možnosť nahliadnuť online do ich zdravotných záznamov. Fakultné nemocnice či kliniky majú širokú škálu medicínskych odborov a tým aj viac moderných a špeciálnych prístrojov. V operačných sálach malých nemocníc pri základných operačných zákrokoch si vystačia s tým, čo majú.

Či veľká alebo malá nemocnica, zhodujú sa v jednom: najväčší dôraz kladú na sterilitu prostredia. V malých, nazvime ich, okresných nemocniciach so starými oknami to môže byť problém. Jednoduchými sieťkami na oknách dostal nepríjemný hmyz stopku. Rozdielov medzi nemocnicami je a stále bude istotne viac. Aj takouto drobnosťou však plnia prvoradý cieľ. Aby pacient, ktorý prišiel do nemocnice, nedostal infekciu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce