28. 04. 2016 10:43 , článok bol aktualizovaný 28. 04. 2016 11:45 | BRATISLAVA/mm

Slovensko sa oddnes prezentuje novým logom: Good Idea Slovakia

Víťazný návrh stál 80.000 eur. Súčasťou verejného obstarávania bolo aj zjednotenie vizuálnej identity štátnej správy.

Good Idea Slovakia
Good Idea Slovakia Foto: TASR

Good idea, Slovakia! Dobrý nápad, Slovensko. Pod týmto sloganom sa bude Slovenská republika predstavovať v zahraničí. Logo i slogan novej "značky Slovensko" dnes predstavili na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

 

Minister zahraničia Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) pripomenul, že nový logotyp je zavŕšením niekoľkoročného procesu hľadania novej identifikačnej značky. "Výsledok tohto procesu založeného na odbornosti, komunikácii s expertmi i širokou verejnosťou sa snažil nájsť to, čo si ľudia predstavujú pod pojmom značka Slovenska, čo by mala podľa nich obsahovať," informoval minister.

"Len taká značka krajiny, s ktorou sa jej obyvatelia identifikujú, má šancu na úspech,“ dodal. Nový vizuál i slogan má podľa neho veľký potenciál pozitívne prezentovať SR v zahraničí. "Samotný slogan je v anglickej verzii jednoduchý, zvukomalebný, úderný a zároveň vľúdny," uviedol.

Zozbierané dáta v prieskume, realizovanom agentúrou FOCUS na vzorke 1000 respondentov v období od 27. januára do 3. februára 2015, vygenerovali štyri kľúčové slová, ktoré sa ukázali ako východisko pre tvorbu značky - rôznorodosť, vynachádzavosť, autenticita a vitalita. S týmito kľúčovými slovami začal pracovať víťaz verejného obstarávania na návrh obsahovej a vizuálnej značky SR - spoločnosť Creative Departement.

"Hľadali sme niečo výnimočné, niečo identické, pôvodné, čo by Slovákom ukázalo, v akej dobrej krajine žijeme," uviedla riaditeľka spoločnosti Simona Bubánová. Dôraz kládli tvorcovia na to, aby predstavili modernú krajinu, ktorá môže ťažiť nielen z tradícií, ale aj nápadov, vynálezov a produktov, ktoré sa dokážu v súčasnosti presadiť vo svete. "Chceli sme poukázať na to, na čo môžu byť dnes Slováci hrdí," uviedla Bubánová.

Víťazný návrh stál 80.000 eur. Súčasťou verejného obstarávania bolo aj zjednotenie vizuálnej identity štátnej správy. Tá bude mať jednotný vizuál, ktorý bude odlíšený podľa úrovní štátnej správy. "Podľa umiestnenia trikolóry a vyobrazenia štátneho znaku bude možné rozlíšiť, či ide o vrcholný, alebo podriadený orgán štátnej správy, prípadne o samosprávu," vysvetlil Lajčák.

Pre ministerstvá a ústredné orgány je používanie nového logotypu povinné, pre podriadené orgány a samosprávu odporúčané. Ako minister spresnil, od 1. októbra je potrebné nový vizuál implementovať, plné zavedenie je stanovené od začiatku roka 2017.

Popis loga: Mnohovrstevná typografia tvorená s použitím písma od známe slovenského dizajnéra vyjadruje bohatosť a rozmanitosť nápadov

Good Idea Slovakia
Good Idea Slovakia Foto: TASR
 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce