01. 05. 2016 12:40 | BRATISLAVA/TASR

Američania už začali pre nás vyrábať vrtuľníky Black Hawk

Nové americké stroje nahradia súčasné Mi-17, ktorým postupne končí technická životnosť.

Vrtuľník Sikorsky UH-60 Black Hawk.
Vrtuľník Sikorsky UH-60 Black Hawk. Foto: Shutterstock.com/VanderWolf Images

V americkom Stratforde už začali vyrábať viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk pre Ozbrojené sily SR, čo v nedeľu (1 .5) oznámilo slovenské ministerstvo obrany (MO).

Šéf rezortu Peter Gajdoš uviedol, že od výrobcu, ktorým je spoločnosť Sikorsky má informácie, že výroba vrtuľníkov postupuje v súlade s plánom. "Rovnako aj výcvik pilotov a technického personálu vo výcvikových zariadeniach amerických ozbrojených síl," doplnil.

Nové americké stroje nahradia súčasné Mi-17, ktorým postupne končí technická životnosť. Na Slovensko príde celkom deväť vrtuľníkov za 261 miliónov dolárov, prvé z nich majú byť dodané už tento rok. Najväčší modernizačný kontrakt v histórii Ozbrojených síl SR, realizovaný prostredníctvom amerického vládneho programu FMS, uzavrelo predošlé vedenie rezortu.

"Ako už minister Gajdoš viackrát uviedol, má záujem o transparentné pokračovanie v začatých modernizačných projektoch," skonštatovala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

MO pod vedením predošlého ministra Martina Glváča rozbehlo niekoľko modernizačných projektov. Okrem obmeny vrtuľníkov rezort rokuje o prenájme nadzvukových švédskych lietadiel JAS-39 Gripen, dodávke poľských obrnených transportérov Rosomak - Scipio 8x8 či realizuje medzinárodný tender na dodávku 3D rádiolokátorov stredného dosahu.


VIAC Z Domáce