04. 05. 2016 19:13 | MARTIN/TV Markíza

Vlak v lesoch Veľkej Fatry zrazil vlčicu. Pozrite si, aký to bude mať vplyv na ekosystém

Vlčica, ktorá patrila na vo svojej svorke na absolútny vrchol, bola vo vysokom štádiu gravidity.

Zrazený vlk
Zrazený vlk Foto: TV Markíza

Vidieť ho v prírode aspoň raz za život rovná sa veľké šťastie. Taký je vlk. Obozretná šelma sa skrýva pred všetkým cudzím. Málo uveriteľná nehoda sa preto stala v lesoch Veľkej Fatry. Vlak tam zrazil vlčicu a nie obyčajnú. Vo svojej svorke, patrila na absolútny vrchol.

Pre dobrovoľného ochrancu prírody to bola vychádzka ako každá iná. Na koľajniciach ale už z diaľky zbadal čosi nevšedné.

„Keď som sa priblížil, tak som zistil, že sa jedná o zrazenú vlčicu, ktorú pri kolízii vlak niekoľko metrov ťahal po koľajisku," povedal dobrovoľný ochranca prírody Jaroslav Slašťan.

Od smrteľnej zrážky prešli asi dva dni. Vlčica tu ale vlastne neležala sama. „Bola vo vysokom štádiu gravidity a do týždňa alebo do niekoľkých dní by sa jej narodilo sedem vĺčat," ozrejmila zoologička z Národného parku Veľká Fatra Mária Apfelová.

Zrážka s vlakom je tak trochu na neuverenie, pretože vlk je známy svojou opatrnosťou a plachosťou. Nehoda je o to vzácnejšia, pretože asi osemročné zviera bolo na vrchole vlčej hierarchie. „Pravdepodobne išlo o alfa samicu, čiže vodkyňu svorky," povedala Apfelová.

Nečakanú smrť pocíti celý miestny ekosystém. Tento rok nie len že bude bez malých vĺčat, ale organizovanú svorku čaká rozpad.

„Vlk ako vrcholový predátor kontroluje zdravotný stav raticovej zvery, ich početnosť. Tým, že sa svorka rozpadá, snažia sa získať ľahšie dostupné zdroje potravy, napríklad aj hovädzí dobytok, ovce," doplnila Apfelová.

Viac v reportáži Mariána Ujházyho a Ľuba Fronka

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce