06. 05. 2016 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Budúce mamičky, ak chcete rodiť doma, nečakajte odbornú pomoc

Ak pôrod doma plánujete, nemôžete si zavolať pôrodnú asistentku, pretože by prišla o licenciu.

PORODY DOMAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
PORODY DOMAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Porodiť rýchlo, bez komplikácií a v psychickej pohode si želá každá budúca mamička. Kým väčšina žien ani neuvažuje nad pôrodom mimo nemocnice, čoraz častejšie sa objavujú odvážlivé budúce mamičky, ktoré sa odhodlajú porodiť doma. Odborníkov si ale domov k plánovanému pôrodu zavolať nemôžu.

„Nikomu neodporúčam rodiť doma, kvôli tomu, že je to v podstate diskriminácia zo strany tohto štátu. Ja sa tu musím schovávať a nemôžem to riešiť legálnou cestou," hovorí bývalá rodička.

Iná žena sa odhodlala na tzv. lotosový pôrod. Dieťatku neoddelila pupočnú šnúru a placentu, ale čakala, kým prirodzene odpadnú. Dieťaťu by to malo zabezpečiť zvýšenú imunitu v ďalšom vývoji. Doma jej však zazvonili policajti.

„Placenta nie je nijak sterilne obalená, môže sa ňou dostať infekcia práve týmto pupočníkom k dieťatku," hovorí odborníčka.

Stále platí, že rodiť doma môžete, ale iba ak ide o náhly pôrod a človek, ktorý je pri vás, vám poskytne prvú pomoc. Ak pôrod doma plánujete, nemôžete si zavolať pôrodnú asistentku, pretože by prišla o licenciu.

 

„To je paradox, že pôrodná asistentka, ktorá vyštuduje na Slovensku, tu nemôže odvádzať pôrody sama, ale ak odíde pracovať do Rakúska alebo Nemecka, tak tam to vôbec nie je problém," myslí si jedna z respondentiek.

Ministerstvo zdravotníctva disponuje vyhlásením od Slovenskej lekárskej komory, že lekári odmietajú prevziať zodpovednosť za život ženy a dieťaťa v domácom prostredí práve pre vysoké riziko vzniku náhlych komplikácií. Tie môžu ohroziť zdravie, ale aj život ženy a dieťaťa.

Ženám, ktoré chcú rodiť doma, ide najmä o to, aby dieťa priviedli na svet v prostredí, ktoré im je blízke a s ľudmi, ktorých dobre poznajú. Zlatou strednou cestou sa zdá byť pôrod v nemocnici, ale po boku skúsenej spriaznenej osoby, tzv. duly.

To absolvovala aj jedna z našich kolegýň. „Dula ma sprevádzala pôrodom a bola mi aj psychickou podporou, radila mi, ako sa správne hýbať. Rozhodne aj jej vďačím za to, že ten pôrod bol skvelý," hovorí.VIAC Z Domáce