10. 05. 2016 15:24 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2016 18:16 | BRATISALAVA/TASR

Harabin sa druhýkrát narodil. Na miesto kde sedel, nečakane spadla lampa

Nešťastie sa stalo v čase, keď sa senát NS radil ohľadne jeho námietky.

Črepiny po páde lustra na mieste, kde sedel Štefan Harabin počas disciplinárky.
Črepiny po páde lustra na mieste, kde sedel Štefan Harabin počas disciplinárky. Foto: TV Markíza

Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom museli hneĎ na úvod prerušiť. Zo stropu pojednávacej miestnosti spadla sklenená časť svietidla priamo na kreslá Harabina a jeho právneho zástupcu. Tí našťastie práve nesedeli na svojich miestach.

Predseda disciplinárneho senátu prerušili pojednávanie do 14.00 h popoludní. Sklenený kryt svietidla odpadol v momente, keď sa senát radil ohľadom námietky Harabina. Pojednávacia miestnosť bola v tom čase prázdna. Sklený kryt sa po páde rozbil.

Rozhodnutie padne v piatok

Sudca najvyššieho súdu sa v piatok (13.5.) dozvie, či svojimi výrokmi na adresu predsedníčky NS Daniely Švecovej prekročil rámec dovoleného. Senát pod vedením Juraja Floroviča odročil dnes disciplinárne pojednávanie na tento deň za účelom vynesenia rozhodnutia.

Harabin žiada, aby ho senát oslobodil. Návrh na disciplinárne stíhanie, ktorý podala predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková, považuje za celkom neopodstatnený. V opačnom prípade požaduje psychiatrické vyšetrenie predsedníčky NS, jej vypočutie a tiež predvolanie ďalších svedkov.

Harabin sa aj rozplakal

Prejav Harabina pred senátom bol značne emotívny. Sudca Najvyššieho súdu SR kričal, dupal nohami, nakoniec sa rozplakal. Predsedovi senátu, ktorý ho musel niekoľkokrát napomenúť, sa napokon za svoje správanie ospravedlnil. Odôvodnil ho tým, že sa cíti byť šikanovaný. Prirovnal sa k znásilnenej žene, ktorú stíhajú namiesto násilníka.

 

Čelným predstaviteľkám justície Harabin venoval ostré vyjadrenia. Švecovú aj Bajánkovú opakovane označil za "juristútky". Ako neskôr vysvetlil, pod týmto pojmom rozumie sudcov, ktorí sa nechajú riadiť politikmi. Pred súdom vyhlásil, že si stojí za svojimi výrokmi, že predsedníčka NS je svojím spôsobom chudera a môže skončiť na psychiatrii. Na psychiatriu patrí podľa Harabina určite aj Bajánková.

"Až do tejto polohy sa dostala justícia. To je tragédia, že bývalý advokát mafiánov riadi vnútro a okrem toho cez juristútku Švecovú aj Najvyšší súd, lebo ona na jeho požiadanie rozpustila senát. Nie je zrelá na psychiatriu? Je, lebo sudca to neurobí, len juristút," kritizoval Harabin zásah predsedníčky Najvyššieho súdu. Tá vlani rozsadila Harabinov senát po sporných rozsudkoch ohľadom policajtov odsúdených za korupciu. Rozsudky kritizoval okrem iného aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Lavica navrhovateľa ostala prázdna

Senát vyhovel výhrade Harabina, že predsedníčku Súdnej rady nemôže zastupovať člen Súdnej rady Ján Havlát. Známy advokát tak sedel medzi verejnosťou. Havlát je jeden z deviatich členov rady, ktorý vlani v decembri hlasovali za stíhanie Harabina pre výroky na Švecovú. Jeho stanovisko sa nezmenilo ani po dnešnom pojednávaní.

"Môj názor je, že žiaden sudca nesmie použiť na žiadneho sudcu žiadne tieto výrazy. Nesmie," zdôraznil Havlát. K Harabinovmu slovnému označeniu juristútka uviedol, že ho počul prvýkrát. "Odo mňa nedostanete výrok, ktorým by som znevažoval niekoho za jeho výrok. Každý sme nositeľmi svojich výrokov a za ne si zodpovedáme," odpovedal na otázku, či s takýmto označením súhlasí.

Harabin čelí celkovo štyrom disciplinárnym návrhom. Okrem Bajánkovej, podala voči nemu tri návrhy predsedníčka Najvyššieho súdu. Dva z nich (prvý a tretí) smerujú zároveň aj proti zvyšným dvom členom trestného senátu, v ktorom Harabin pôsobil. V prvom návrhu požaduje Švecová, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa, v druhom finančný postih a v treťom najprísnejší trest - zbavenie sudcovskej funkcie. Pojednávania v prípade týchto návrhov ešte neboli vytýčené.

V minulosti bol Harabin disciplinárne potrestaný za to, že ako šéf Najvyššieho súdu nepustil na súd kontrolu z ministerstva financií. Smerovali voči nemu i ďalšie disciplinárne návrhy vtedajšej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Rozhodovanie o nich skončilo na Ústavnom súde SR patom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce