14. 05. 2016 19:32 | BRATSLAVA/TV Markíza, TASR

Varehove dlhy zaplatíme všetci

Z celkovo uvoľnenej sumy 58.845,46 eur dostane Malá Tŕňa najväčšiu časť.

Mikuláš Vareha
Mikuláš Vareha Foto: TASR

Štát uhradí obci Malá Tŕňa (okres Trebišov) náklady na zbúranie drevených objektov, ktoré patria veľkopodnikateľovi Mikulášovi Varehovi. Rozhodol o tom kabinet, ktorý schválil úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnych situácií v piatich okresoch.

Z celkovo uvoľnenej sumy 58.845,46 eur dostane Malá Tŕňa najväčšiu časť - 24.560,35 eur. Varehove drevené stavby, postavené na čierno, boli v havarijnom stave a hrozilo nebezpečenstvo ich zrútenia, následkom čoho musela byť úplne uzavretá cesta vedúca okolo nich a presmerovaná autobusová doprava.

Vareha, ktorý je v súčasnosti vo výkone trestu kvôli daňovým podvodom, neuposlúchol výzvu na zbúranie objektov, uvádza ministerstvo vnútra v správe pre vládu. So zbúraním objektov nesúhlasil a podal trestné oznámenie, pretože mal podozrenie, že objekty boli narušené úmyselne.

 

Krízový štáb obce Malá Tŕňa vyhlásil 14. januára 2016 mimoriadnu situáciu. Vychádzal z predpokladu, že vlastník stavby neodstráni. Uzávierka cesty podľa materiálu rezortu vnútra spôsobovala občanom komplikácie a finančné náklady. V prípade snehovej kalamity hrozili problémy. Potom ako polícia prešetrila oznámenie Varehu, vydal starosta obce príkaz na odstránenie stavieb. Okresný úrad v Trebišove posúdil postup ako oprávnený.

Vláda tiež prispeje sumou 15.565,41 eur mestu Čadca, ktoré riešilo havarijný stav mosta vedúceho ponad železničnú trať a rieku Kysuca. Sumu 11.748,37 eur získa obec Demänovská Dolina v súvislosti s požiarom hotela Junior. Menšie sumy získajú oravské obce Bziny, Medzibrodie nad Oravou a Krivá postihnuté snehovou kalamitou a Poprad, ktorý čelil požiaru ubytovne pre bezdomovcov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce