20. 05. 2016 17:05 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Na Liptove niekto spiľuje kríže: Ľudia si nevedia vysvetliť, čo sa to deje

Po decembrovom prípade nad Černovou, sa teraz niekto pokúsil spíliť kríž aj nad Rojkovom na vrchu Kopa.

Kríž nad Rojkovom
Kríž nad Rojkovom Foto: TV Markíza

Na Liptove pravdepodobne niekomu začali prekážať kríže na kopcoch nad dedinami. V decembri skončil na zemi kríž nad Černovou pri Ružomberku a v týchto dňoch takmer prišli o svoj symbol aj nad obcou Rojkov. Ľudia si nevedia vysvetliť, čo sa to deje.

Na začiatku decembra Černovčania neveriacky krútili hlavami, keď si všimli, že po 70 rokoch už kríž na kopci Pliešky nevidno. Podali trestné oznámenie, no pátranie výsledok neprinieslo.

Po decembrovom prípade nad Černovou, sa teraz iba 10 kilometrov odtiaľ niekto pokúsil spíliť kríž aj nad Rojkovom na vrchu Kopa.

Ani cesta ku krížu nad Rojkovom nie je žiadna prechádzka. Trvá dve hodiny a vedie aj strmým horským terénom.

„Keďže ten terén je sem náročný prísť, určite turisti nechodia s pílkou, takže naozaj bola to nejaká osoba, ktorá pozná a chcela urobiť takú škodu," povedal predseda hasičov z Rojkova Michal Straka.

Kríž niekto len napílil. Nevedno či ho vyrušili alebo sa chcel neskôr zdola pozerať na jeho pád.

Dobrovoľní hasiči napílené miesto na kríži hneď opravili. Už pri menšom vetre totiž hrozilo, že sa vyvalí.

Kríže sú nad Rojkovom od nepamäti. Tento najnovší 18-metrový osadili len pred necelými dvoma rokmi. „Tá hodnota sa nedá vyčísliť. Je to hodnota usilovnosti, viery, ľudí, ktorí ho s ochotou, s láskou zadarmo postavili," povedal starosta obce Rojkov Róbert Baleja.

Starosta podal aj trestné oznámenie. „Môžem potvrdiť, že sme v tejto veci prijali oznámenie, ktoré je momentálne v štádiu objasňovania priestupku," potvrdila krajská policajná hovorkyňa v Žiline Jana Balogová.

Či sa niekto na Liptove zameral na pílenie krížov nad dedinami zatiaľ nikto nevie.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce