20. 05. 2016 19:00 | PRIEVIDZA/TV Markíza

Vykurovacia sezóna v domoch je poriadne dlhá: Ľudia sa už modlia za teplo

Klimatológ prichádza s potešujúcou správou. Cez víkend vraj prídu letné tepoty.

Ľudia kúria aj v máji
Ľudia kúria aj v máji Foto: TV Markíza

Druhá polovica mája a z komínov sa stále dymí. Tohtoročná zima bola síce miernejšia, no na kúrení zrejme ľudia veľa neušetria. Najmä noci a rána sú stále chladné.

Bundy, kabáty či vesty a dokonca aj čiapky. Máj tento rok pripomína skôr jesenný mesiac.

Ani Stanislavovi v peci ešte nevyhaslo. Ak chce mať v dome teplo pravidelne musí prikladať. „Tie rána sú nevyspytaľné aj večer treba prikurovať a ráno treba prikurovať tiež," povedal dôchodca Stanislav Kotásek.

To že sa narobí mu vôbec neprekáža. Chladná jar ale ide do peňazí. „Ani mi nehovorte! Pri tých dnešných dôchodkoch to ozaj človek musí dobre kalkulovať, aby si na to drievko našetril," doplnil Stanislav.

„Ja mám doma tiež kúrenie pustené a tiež kúrim. Vlani o tomto čase som mal už dávno kúrenie odstavené," povedal starosta obce Malá Čausa Peter Vido.

Starosta musí kúriť aj na obecnom úrade. „Bohužiaľ situácia je taká, že ráno tu mávame teploty okolo 2 stupne. Pred týždňom bol mráz," posťažoval sa starosta.

„V tohtoročnom máji, predovšetkým teraz na začiatku jeho druhej polovice, je výrazne chladnejšie ako bolo pred rokom v tomto čase," vysvetlil klimatológ SHMÚ Pavel Faško.

A aj kúrime dlhšie. Konkrétne je chladno už od septembra. To znamená, že najmä v domoch si ľudia prikurujú zhruba 9 mesiacov.

Cez víkend sa ale oteplí. „Teplota vzduchu by mala v najteplejších oblastiach Slovenska dosiahnuť aj letné hodnoty," uzavrel klimatológ.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce