29. 05. 2016 19:25 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Skúšali sme nájsť poslancov v ich kanceláriách. Stretli sme jediného

Ak by ste chceli osloviť niektorého z poslancov so svojím problémom či podnetom, okrem pátracích schopností, sa evidentne zíde aj kondička. Ako ťažké je nájsť ich si pozrite v reportáži.

Nájsť poslanca v kancelárii je niekedy náročné.
Nájsť poslanca v kancelárii je niekedy náročné. Foto: TV Markíza

Len 22 poslancov si zatiaľ zriadilo svoje poslanecké kancelárie. Nájom prepláca parlament. Zverejnený zoznam kancelárii sme námatkovo preklepli. Samozrejme počas dní, kedy nebola schôdza, ani rokovania výborov. Výsledok? Povozili sme sa vo výťahoch, vyšliapali desiatky schodov a stretli jediného poslanca.

Ak by ste chceli osloviť niektorého z poslancov so svojím problémom či podnetom, okrem pátracích schopností, sa evidentne zíde aj kondička. Ako ťažké je nájsť ich si pozrite v nasledujúcej reportáži:

 

Ani v minulom volebnom období nemali kancelárie v regiónoch všetci, ale teraz je to extrém. Zisťovali sme, prečo ich zriadilo len 22 poslancov.

Niektorí vraj ešte priestory len hľadajú, iní v regiónoch takto pôsobiť vôbec neplánujú. Na voličov vraj ale nekašlú.

 

Ako sa dá poslaneckú kanceláriu mať a zároveň nemať?V SaS boli vždy kreatívni, používajú kanceláriu europoslanca v Banskej Bystrici. Richard Sulík upozorňuje, že nič nezneužíva a nájom v Bystrici neplatí zo špeciálneho balíka len na kancelárie, ale zo svojich osobných paušálnych náhrad.

Mesačný balíček na poslanca je 2077 EUR - na asistentov a kancelárie dokopy. Každý sa môže rozhodnúť, ako tieto peniaze rozdelí. Mnohí naozaj vrážajú celú sumu do ľudí.

SMER čelil roky kritike, že si ich poslanci prenajímajú kancelárie priamo v smeráckych priestoroch a de facto prelievajú štátne peniaze do strany. V minulom volebnom období si prenajímalo 47 poslancov strany SMER kanceláriu od agentúry, ktorú vlastní SMER.

No a v tomto volebnom období zatiaľ žiaden poslanec strany SMER nemá oficiálne nahlásený takýto priestor. Či je to reakcia na dlhoročnú kritiku, nevieme. Hovorkyňa strany tvrdí, že nedisponujú informáciou koľkí poslanci si kancelárie zriadia, ani kde.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce