02. 06. 2016 17:34 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zverejnili čísla z testovania deviatakov: Kde sú tí najlepší žiaci?

Oproti minulým rokom sa výsledky výrazne nezmenili. Čo sa ale ukazuje ako problém, sú výrazné rozdiely medzi jednotlivými okresmi.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TASR

Neprekvapili ani nepohoreli. Deviataci už poznajú výsledky celoštátnych testov, ktoré písali v apríli, a dnes zverejnili aj celoslovenské čísla. Vieme, kde sú tí najlepší žiaci, ale aj kde to zaváňa vážnym problémom.

Testovanie deviatakov. Posledná veľká skúška na základnej škole. Žiaci ju písali ešte v apríli. Slovenčinu zvládli lepšie ako matematiku. Priemerný deviatak napísal test na 62 percent. Matematika bola ťažšia.

„Ten rozdiel je viac než 10-percentný. V slovenčine sú štandardne úspešnejšie dievčatá ako chlapci. V matematike tieto problémy neboli zaznamenané," povedala Romana Kánovská z NÚCEM.

Oproti minulým rokom sa výsledky výrazne nezmenili. Čo sa ale ukazuje ako problém, sú výrazné rozdiely medzi jednotlivými okresmi.

Veľmi dobré výsledky mali veľké mestá ako Bratislava a Košice, naopak školy v tzv. hladových dolinách výrazne zaostávajú. Sú to najmä okresy Rožňava, Veľký Krtíš, Gelnica, Poltár či Rimavská Sobota.

Riaditeľka ústavu, ktorý testy vyhodnocuje hovorí, že žiaci z týchto škôl sú akoby najmenej pripravení na život. A to je problém, ktorý chcú riešiť.

„Už je pripravený celý systém nástrojov. Cielene sa bude veľký akcent klásť na zlepšenie výsledkov žiakov so špeciálnymi potrebami. V okrese Kežmarok spúšťame projekt inklúzie základných škôl," povedala Kánovská.

Excelentné výsledky mali zhruba tri percentá detí. Na strednú školu či gymnázium sa vďaka tomu bez prijímačiek dostalo asi 1400 detí.

Ani tento rok nechýbala v teste sporná otázka. Jazykovedci a niektorí učitelia nesúhlasili s odpoveďou na zadanie o predponách. Zasadla kvôli tomu aj komisia a otázku napokon z testu nevyškrtli. Deťom vraj problémy nerobila.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce