06. 06. 2016 15:02 | BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Očkovanie pred dovolenkou. Áno alebo nie?

Odpoveď sme hľadali u odborníka na cestovnú a tropickú medicínu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TunedIn by Westend61/shutterstock.com

Už o dva týždne sa začína leto a mnohí z vás stále rozmýšľajú, kde strávia dovolenku. Ak by ste sa rozhodli pre exotiku, rozhodne by ste mali vedieť základné informácie o očkovaní pre tú-ktorú krajinu.

Toto leto je výnimočné aj v tom, že v Brazílii bude olympiáda. Ak sa na ňu pôjdete pozrieť napriek tomu, že v krajine zúri vírus zika, prečítajte si, čo máte robiť.

Do Európy a iných vyspelých krajín je vhodné mať očkovanie proti ochoreniam, ktoré sa vyskytujú aj u nás

U prezidenta Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny MUDr. Rastislava Maďara sme zisťovali, či potrebujete pre vašu dovolenku očkovanie.

„Do Európy a iných vyspelých krajín ako USA, Kanady, Japonska, Spojených arabských emirátov, Singapuru a pod. je vhodné mať očkovanie proti ochoreniam, ktoré sa vyskytujú aj u nás. Teda proti vírusovej hepatitíde A i B, meningokokovej meningitíde a u starších a chronicky chorých aj proti pneumokokovým infekciám," vysvetlil odborník na cestovnú a tropickú medicínu.

Dovolenka v Európe pri mori

Ak niekto nemal ovčie kiahne, mal by sa dať zaočkovať aj proti nim, radí Maďar. Zdôrazňuje, že priebeh tejto vysoko infekčnej nákazy v dospelom veku je často závažnejší ako u detí.

U detí sú pre Európu odporúčané všetky očkovania, vrátane osýpok.

Tehotenstvo na dovolenke

Opatrné musia byť na cestách aj po Európe gravidné ženy. Mali by piť len vyhovujúcu vodu, do nápojov si dať bezpečný ľad, vyhnúť sa nedostatočne tepelne spracovanému mäsu a nepasterizovaným mliečnym výrobkom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Yarkovoy/shutterstock.com
 

„V menej rozvinutých oblastiach nejesť ani surovú zeleninu či ovocie, s ktorým manipulovala iná osoba. Následky nákazy môžu ohroziť matku i plod, napr. vírusová hepatitída E, listerióza, toxoplazmóza a pod. Proti nim možnosť očkovania neexistuje," upozornil lekár.

Turistika a kliešte

Maďar tvrdí, že ak budeme dovolenkovať v prírode v európskych destináciách, treba myslieť aj na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Jej endemické oblasti siahajú na západe východného Francúzska a Švajčiarska, na juhu až do Albánska a na severe až po fínske mesto Oulu.

Toto ochorenie je veľkým problémom v Česku, Pobaltí, v Slovinsku a tiež v niektorých oblastiach Poľska a Nemecka, hlavne v Bavorsku a Sasku.

„Infikované kliešte sa hojne vyskytujú aj v Rakúsku, vďaka vysokej očkovanosti ľudí tam však nákaza nie je častá. Ak však ide do tejto krajiny turista, ktorý nie je očkovaný a bude sa pohybovať v prírode, môže sa ľahko nakaziť," konštatoval odborník.

Besnota, cholera a tetanus

Ak ste sa rozhodli pre exotickú dovolenku v menej rozvinutej destinácii, majte na zreteli jednu dôležitú radu. Okrem základného očkovania odporúčaného pre Európy by ste podľa Maďara nemali zabudnúť na vakcínu proti brušnému týfusu.

Ako ďalej vysvetlil, prípadné iné vakcíny sa odporučia presne „na mieru" každému cestovateľovi podľa veku, zdravotného stavu a užívaných liekov a samozrejme aj podľa detailov cesty - spôsobu ubytovania, stravovania, dĺžky a presného miesta pobytu, plánovaných výletov a aktivít, ale aj podľa ročného obdobia.

Maďar upozorňuje, že očkovanie proti japonskej encefalitíde je dobré absolvovať ak viete, že pôjdete na vidiek, resp. prírody, a to hlavne v období dažďov alebo budete dlhšie v rizikovej krajine Ázie.

Prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny MUDr. Rastislav Maďar.
Prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny MUDr. Rastislav Maďar. Foto: rastislav-madar.estranky.cz
 

„Pobyt na vidieku, v prírode a dlhšie pobyty sú rizikovejšie aj pokiaľ ide o besnotu. Nielen osoby náchylnejšie k črevným problémom môžu využiť vakcínu vo forme nápoja proti cholere a baktérii E.coli," zdôraznil odborník.

Upozorňuje, že ľudia by si mali v osobnom záujme skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu. Pre deti odporúča kompletné očkovanie odporučené pre daný vek. Základnou výbavou na cesty do exotických oblastí je aj účinný repelent.

Olympiáda a zika

Ak niekto plánuje cestu na olympijské hry do Brazílie, základom je vakcinácia proti vírusovej hepatitíde A+B, brušnému týfusu a meningokokovej meningitíde.

Keď ste v detstve neprekonali ovčie kiahne, mali by ste sa dať zaočkovať aj proti tejto vysoko infekčnej nákaze. A takisto ako spomenuté vyššie, pre starších a chronicky chorých Maďar odporúča vakcíny aj proti pneumokokom a čiernemu kašľu.

Pláž Baia do Sancho, Fernando de Noronha, Brazília.
Pláž Baia do Sancho, Fernando de Noronha, Brazília. Foto: tripadvisor.sk/Oliie O.
 

„Ak návštevník Brazílie plánuje spojiť olympiádu s návštevou vyhlásených vodopádov Foz de Iguazu na hranici s Argentínou alebo s návštevou inej časti vnútrozemia či Amazónie, je vhodné dať sa očkovať aj proti žltej zimnici. V amazonskej oblasti sa vyskytuje aj malária. Proti nej a hmyzom prenášaným vírusovým nákazám ako napr. dengue či zika je nutné používať účinný repelent," dodal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce