08. 06. 2016 12:35 | TRENČÍN/Zuzana Vanková

Vodiča pri Trenčíne predbehol motorkár. Neveril vlastným očiam

Snímku okomentoval aj dopravný expert Alex Štefuca. Ten by túto situáciu až tak nedramatizoval.

Bez názvu.png
Bez názvu.png Foto: Facebook

Facebookom opäť koluje snímka z našich ciest, ktorá vyvoláva diskusiu. Tentoraz odfotili motorkára so sadrou na nohe. Napriek očividným zdravotným problémom predbehol osobné vozidlo a potom sa v plnej rýchlosti rútil cez dedinu.

Muža zachytili na ceste pri Trenčíne. Vodič osobného auta sa nestačil čudovať, ako môže takto jazdiť so sadrou na nohe, ktorú mal celý čas spustenú nad zemou. Snímku okomentoval aj dopravný expert Alex Štefuca. Ten by túto situáciu až tak nedramatizoval.

„V zákone sa píše, že vodič nesmie viesť vozidlo, ak jeho schopnosť viesť vozidlo je znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou. Zdravý rozum hovorí, že pravou nohou sa na motorke brzdí zadné koleso. "Pretekári" síce budú tvrdiť, že sa brzdí hlavne prednou (na riadidlách), ale ani zadná nožná brzda nie je zbytočná. To by ju výrobcovia s radosťou nemontovali. Inak bežne sa ňou pribrzďuje vo všetkých štandardných situáciách," vyjadril sa Štefuca.

Aj v tomto stave je možno menej nebezpečný ako väčšina vodičov

Odborník doplnil, že by mohla nastať situácia, kedy by sa motorkár pri zastavení potreboval stabilizovať aj druhou nohou, tou zlomenou. To isto neodporúčal ani jeden z desiatich ortopédov. Vzniknutá situácia ale podľa neho nebola až taká dramatická.

„Z hľadiska ohrozenia seba či premávky by som to nejako nedramatizoval, ale rozhodne toto nie je stav na plnohodnotné a bezpečné jazdenie na motorke. Na druhej strane, aj v tomto stave je možno menej nebezpečný ako väčšina vodičov jazdiacich neisto, nepredvídateľne zmätočne, pomaly a príliš opatrne, čo sa však zatiaľ nijako nesleduje a nepokutuje," dodal Štefuca.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce