11. 06. 2016 15:51 , článok bol aktualizovaný 11. 06. 2016 18:31 | BRATISLAVA/ TASR, dennikN

Asistent poslanca SaS prezeral Kaliňákov účet. Vraj to bol akt vlastenectva

Robert Kaliňák sa k prevodom na účte nevyjadril. Hovorí však, že porušenie bankového tajomstva je za hranicou akceptovateľnosti.

Minister vnútra Robert Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák Foto: TASR

Strana Sloboda a Solidarita zvolala mimoriadny brífing k zadržaniu a obvineniu Filipa Rybaniča. Ide o asistenta poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára. Informovala o tom Katarína Svrčeková, hovorkyňa politickej strany Sloboda a Solidarita.

Ako informuje dennikN, Rybaniča zadržala Národná kriminálna agentúra v piatok popoludní. Filip Rybanič pracuje v Tatrabanke a tento týždeň si mal pozrieť účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Mal v nich objaviť prevody platieb firmám prepojených na Bašternáka. Prepustili ho dnes a nadránom uňho vykonali domovú prehliadku.

Robert Kaliňák sa k prevodom na účte nevyjadril. Hovorí však, že porušenie bankového tajomstva je za hranicou akceptovateľnosti.

"Pri výkone svojej poslaneckej práce som sa dozvedel o prevodoch, ktoré sú v rozpore s tvrdením ministra Kaliňáka. Ten sa snažil navodiť dojem, že nemá väzby na podnikateľa Ladislava Bašternáka a jeho firmy," povedal poslanec SaS Jozef Rajtár na tlačovej besede.

Pripomenul, že sa počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej Kaliňák čelil pokusu o odvolanie, ministra vnútra pýtal na existenciu nejakého finančného plnenia medzi ním a firmami, v ktorých figuroval Bašternák.

"Minister Kaliňák existenciu takýchto prevodov poprel, ale všetko nasvedčuje tomu, že klamal. Vyzývam špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby na výpoveď Rybaniča nazeral ako na akt vlastenectva a ako na ďalší dôkazový materiál týkajúci sa podozrení z daňových podvodov obrovského rozsahu, ktorým čelí podnikateľ Ladislav B.," povedal Rajtár.

Podľa Sulíka sme v súčasnosti svedkami mimoriadne závažných podozrení. "Stovky tisíc eur na účet Kaliňáka, milióny korún na účet exministra dopravy a financií Jána Počiatka. To sú mimoriadne masívne podozrenia," tvrdí šéf liberálov.

Rybanič nemohol zavolať advokátovi

Podľa poslanca Daniela Lipšica (OĽANO-NOVA) je Rybanič obvinený z trestného činu ohrozovania bankového tajomstva. "Počas výsluchu si Rybanič nemohol zavolať advokáta a ani po tom, ako bolo voči nemu vznesené obvinenie. Je zvláštne, že polícia postupuje, predpokladám, že na pokyn ministra vnútra, takýmto spôsobom, kde sú zjavne porušované práva obvinenej osoby," podotkol Lipšic.

Zároveň pripomenul, že pred komunálnymi voľbami boli zverejnené aj bankové prevody vtedajšieho kandidáta na starostu bratislavského Starého Mesta a súčasného poslanca OĽaNO-NOVA Gábora Grendela. "Do dnešného dňa Kaliňák napriek prísľubu tento únik informácií rovnakého rozsahu a rovnakého charakteru nepreveril. Tu však koná okamžite a spôsobom, kedy sú mimoriadne vážne porušované základné procesné a ústavné práva každej obvinenej osoby," povedal Lipšic.

Kaliňák je pripravený vyvrátiť obludné klamstvá opozície

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je pripravený pred špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom kedykoľvek vyvrátiť obludné klamstvá a podsúvané nepravdivé informácie, s ktorými prichádza opozícia bez relevantných dôkazov. Vyhlásil to dnes jeho hovorca Ivan Netík v reakcii na tlačovú konferenciu SaS, na ktorej liberáli vyzvali na Kaliňákovo odvolanie pre údajné prepojenie s daňovou kauzou podnikateľa Ladislava Bašternáka.

"Asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka Trend a Denníka N. Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva. Minister vnútra takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta. Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin," uviedol hovorca v stanovisku.

Podľa jeho slov konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník Trend pracujú, sú nepravdivé. "Minister vnútra Robert Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo, alebo sprostredkovane. Minister vnútra Robert Kaliňák o tomto prípade informoval aj svojich koaličných partnerov a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty," dodal Netík.
   
VIAC Z Domáce